-5.6 C
Pristina
Tuesday, February 7, 2023

Si do të sillen palestinezët me qeverinë e re të Netanyahu-t?

Më të lexuarat

Ç’paralajmërohet dhe ç’propozon Mustafa al-Barghouti, personalitet palestinez?

Dr. Mustafa al-Barghouti, Sekretari i Përgjithshëm i Iniciativës Kombëtare Palestineze, në një paraqitje të ftuar në programin “Behind the News” të Al Jazeera-s, theksoi se palestinezët kanë një mundësi të paprecedentë për të aktivizuar një bojkot dhe për të imponuar izolim ndaj Izraelit.

Qeveria e liderit të partisë së djathtë Likud, Benjamin Netanyahu, duket se ka ardhur për të përjetësuar plotësisht regjimin kriminal të aparteidit, tha Al-Barghouti.

Knesset (parlamenti izraelit) të enjten votoi me një shumicë prej 63 votash besimi për qeverinë e re të kryesuar nga Netanyahu, e cila përbëhet nga partia Likud, partia sioniste fetare e ekstremit të djathtë dhe partitë e hebrenjve ultra-ortodoksë.

Al-Barghouti u bëri thirrje palestinezëve që të ndjekin një strategji izolimi dhe rrethimi, si dhe të përshkallëzojnë lëvizjen për bojkotimin e Izraelit në nivel ndërkombëtar, përveç nisjes së një fushate të gjerë në nivelin arab, veçanërisht pasi një nga qëllimet e Netanyahu-t është për të zgjeruar procesin e normalizimit të marrëdhënieve me vendet arabe në rajon, me synimin për të shkatërruar çështjen palestineze.

Ai thotë se zgjedhjet me të cilat përballen palestinezët sot kërkojnë që ata të ndalojnë marrëveshjet e mjerueshme me Izraelin, siç është ajo e Oslos, për t’i dhënë fund koordinimit të sigurisë me okupimin dhe për të përshpejtuar bashkimin e radhëve palestineze në programin e rezistencës.

Al-Barghouti beson se qeveria e re e Netanyahu-t konfirmon se lëvizja sioniste ka filluar të zbulojë kartat dhe synimet e qëllimet e saj. Ai thekson se programi i kësaj qeverie bazohet në “aneksimin e Bregut Perëndimor dhe zgjerimin e vendbanimeve të kolonëve në Bregun Perëndimor dhe vende të tjera, dhe në pretendimet se Palestina është e drejtë ekskluzive e hebrenjve dhe se nuk ka vend për palestinezët në të, që do të thotë se synon të kryejë spastrim etnik.”

Është e rëndësishme të theksohet se partitë pjesëmarrëse në qeveri nënshkruan një dokument që përmban themelet mbi të cilat u ndërtua koalicioni qeveritar, sipas të cilit populli hebre ka të drejtë ekskluzive dhe të padiskutueshme për tokën e Izraelit dhe se qeveria do të punojë për të zhvilluar vendbanime dhe për të promovuar emigracionin hebre në Izrael, sipas njoftimit zyrtar.

Projekt ideologjik

Në rishikimin e përbërjes së qeverisë së re izraelite, Adel Shadid, një studiues i specializuar në çështjet izraelite, thekson se ajo përfshin një grup që përzien kuptimin fetar dhe të trashëgimisë dhe programi i tij bazohet në idenë e të drejtës ekskluzive të hebrenjve në territoret e Palestinës historike. Kjo do të thotë dëbim i plotë i Palestinës dhe popullit palestinez, tha ai.

Ai shton se është një qeveri që kërkon të zbatojë një projekt fetar, ideologjik dhe kombëtar që anulon ekzistencën e popullit palestinez.

Gjithashtu, anëtarët e qeverisë janë ekstremistë hebrenj dhe, sipas bindjes së tyre, nuk u japin rëndësi pikëpamjeve ndërkombëtare nga jashtë dhe as zërave që e kundërshtojnë këtë qeveri brenda vendit. Një studiues i specializuar në çështjet izraelite përjashtoi mundësinë që opozita e krahut të djathtë të përmbahej, pasi qeveria fitoi votat e Knesset-it.

Megjithatë, i ftuari i emisionit “Përtej Lajmeve” vuri në dukje rëndësinë e protestës së mijëra hebrenjve laikë kundër qeverisë, e cila sipas tij ka krijuar një ndarje të madhe në shoqëri dhe në ushtrinë izraelite.

Një ditë para se të konfirmohej qeveria e re, më shumë se 100 ish-ambasadorë dhe diplomatë izraelitë në Ministrinë e Jashtme shprehën shqetësimin se politikat e qeverisë së udhëhequr nga Netanyahu mund të dëmtonin marrëdhëniet e jashtme të Tel Avivit. /tesheshi.com

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit