21.1 C
Pristina
Friday, September 29, 2023

Shkollat e Kudsit në grevë për të protestuar ndaj teksteve izraelite

Më të lexuarat

Shkollat palestineze në Kudsin Lindor të pushtuar hynë në grevë sot si shenjë proteste ndaj përpjekjeve izraelite për të imponuar libra shkollorë që palestinezët thonë se synojnë të zhdukin identitetin e tyre kombëtar, raporton Anadolu Agency (AA).

Greva njëditore u organizua si përgjigje të një thirrjeje nga një koalicion i fraksioneve kombëtare dhe islame në qytet.

“Ne kundërshtojmë përpjekjet e Izraelit për të imponuar kurrikulën e tij. Ne nuk do të pranojmë asgjë përveç kurrikulës palestineze për edukimin e fëmijëve tanë”, theksoi koalicioni në një deklaratë.

“U bëjmë thirrje të gjitha institucioneve relevante ndërkombëtare që të ngrihen dhe të frenojnë okupimin (izraelit) dhe degët e tij ekzekutive dhe të mbrojnë institucionet tona arsimore”, thuhet më tej.

Kreu i Qendrës së Kudsit për të Drejtat Sociale dhe Ekonomike, Ziad al-Hammouri tha se palestinezët janë “të vetëdijshëm për sulmin izraelit” në shkollat e tyre.

“Greva është një formë e refuzimit të kurrikulës së shtrembëruar që autoritetet izraelite po përpiqen t’u imponojnë nxënësve tanë, e cila synon të fshijë identitetin palestinez dhe fetar”, tha Al-Hammouri për AA.

Javët e fundit, një numër shkollash ishin kundër, siç thonë ata, përpjekjes së Tel Avivit për “izraelizimin” e arsimin në qytet.

/aa- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit