9.1 C
Pristina
Wednesday, February 21, 2024

Shefi i Wagner-it, filmuar pranë trupave të mercenarëve rusë

Më të lexuarat

“Kontrata e tyre ka skaduar, ata po shkojnë në shtëpi”, thotë Prigozhin

Udhëheqësi i grupit mercenar rus Wagner, Yevgeny Prigozhin, tha se luftëtarët e tij kaluan javë të tëra duke u përpjekur të pushtonin një shtëpi në Bakhmut, një qytet ukrainas në rajonin e Donbass, për të cilin po luftohet.

Kjo deklaratë tregon se çfarë është situata atje dhe se Kremlini nuk po bën përparim, shkruan The Guardian.

Në një video të publikuar në ditën e Vitit të Ri, Prigozhin u filmua duke vizituar bodrumin e një shtëpie pranë frontit lindor që ishte mbushur me trupat e mercenarëve të tij të vrarë në betejat e ashpra për qytetin. Shumë prej tyre ishin të burgosur të liruar nga burgu për të luftuar në anën e Rusisë. Në morgun e improvizuar, Prigozhinit i shfaqen trupat në barela dhe në çanta trupash.

Në cep të një dhome, çantat e trupit mund të shihen të grumbulluara deri te supet.

“Kontrata e tyre ka përfunduar, ata do të shkojnë në shtëpi javën tjetër. Këta po bëhen gati për t’u dërguar. Të gjithë jemi duke punuar në natën e Vitit të Ri. Këtu janë luftëtarët e Wagner që vdiqën në front. Ata do t’i vendosin në arkivole dhe ata do të kthehen në shtëpi”, dëgjohet shefi në videon e grupit Wagner dhe një aleat të ngushtë të Putinit, shkruan The Guardian.

Grupi Wagner ka një rol kyç në ofensivën ruse në Bakhmut dhe ushtarët ukrainas u kanë thënë mediave britanike se mercenarët e Wagner-it përdoren shpesh si trupa shokuese në sulmet frontale në pozicionet e tyre, ndërsa rusët e mobilizuar së fundmi janë vendosur në role më mbrojtëse. /tesheshi.com

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit