16.7 C
Pristina
Friday, September 17, 2021

SHBA – SËRISH PROTESTA NË WALLSTREET

Më të lexuarat

Kësaj radhe manifestuesit në këtë protestë nuk ishin aktivistët e lëvizjes “Pushtoje Wallstreet” por ishin klientët e një banke e cila iu dërgoj urdhër për sekuestrim.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës sërish u organizuan protesta kundër Wallstreet.

Por kësaj radhe manifestuesit në këtë protestë nuk ishin aktivistët e lëvizjes “Pushtoje Wallstreet” por ishin klientët e një banke e cila iu dërgoj urdhër për sekuestrim.

Klientët e mbledhur para selisë së bankës para asamblesë së përgjithshme vjetore të bankës protestuan këtë vendim të bankës.

Manifestuesit thonë se politikat që zbaton banka ndaj klientëve nuk është e drejt dhe mbrojnë qëndrimin se nuk tregojnë tolerancë të mjaftueshme ndaj klientëve të cilët nuk i paguajnë detyrimet e tyre.

Në fund të këtij manifestimi në polici janë shoqëruar 8 persona.

Pas krizës së fundit financiare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës një numër i madh i bankave kanë iniciuar proceset e sekuestrimit ndaj klientëve të cilët nuk paguanin detyrimet e tyre ndërsa doli në shesh edhe skandali për shkeljen e disa procedurave me qëllim të përshpejtimit të procedurave ligjore./trt/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit