18.5 C
Pristina
E mërkurë, 12 Maj, 2021

SHBA-ja lëshon një “satelit spiunimi” në hapësirë

Më të lexuarat

Një satelit i ri spiun amerikan u lëshua për në hapësirë të hënën pasdite (26 prill) në raketën më të fuqishme të ndërtuar nga United Launch Alliance (ULA): Delta IV.

Siç bëhet e ditur, ai u nis nga Kompleksi Hapësinor i Hapësirës 6 në Bazën e Forcave Ajrore Vandenberg në Kaliforni, që mbante në orbitë satelitin e klasifikuar NROL-82 për Zyrën Kombëtare të Zbulimit (NRO).

Inxhinieri i Delta IV, Rob Kesselman “konfirmoi përfundimin me sukses të fazës së hershme të fluturimit të sotëm dhe të gjitha sistemet vazhdojnë të funksionojnë nominalisht”, tha komentatorja e nisjes Caroline Kirk gjatë një transmetimi në internet të nisjes, përcjell Telegrafi.

ULA, një ndërmarrje e përbashkët 50-50 midis Lockheed Martin dhe Boeing, ka vetëm katër raketa të mbetura Delta IV Heavy në flotën e saj, shkruan Space.com.

Të gjitha janë caktuar për të nisur misione për NRO, me dy nisje nga Kalifornia (përfshirë misionin e së hënës) dhe dy të tjerët për t’u nisur nga Florida.

Përgatitjet për këtë lëshim thuhet se filluan që në shkurt.

Misioni NROL-82 ishte fillimi i parë i ULA në vitin 2021. Nëse pjesa tjetër e orarit të saj të nisjes shkon siç ishte planifikuar, kompania mund të kryejë deri në 10 misione para fundit të vitit. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit