7.5 C
Pristina
Saturday, March 2, 2024

Sabotimi i dyshuar: rrjedhjen e katërt të gazit në Nord Stream

Më të lexuarat

Shtohen shqetësimet për një komplot në nëndet

Suedia zbuloi një rrjedhje të katërt gazi në tubacionin e dëmtuar Nord Stream në fillim të kësaj jave, tha roja bregdetare.

“Dy nga këto katër rrjedhje janë në zonën ekskluzive ekonomike të Suedisë,” tha një zëdhënëse e rojes bregdetare për gazetën Svenska Dagbladet.

Dy dëmet e tjera janë në zonën ekskluzive ekonomike daneze, raporton Reuters.

Rrjedhje gazi nga sistemi i gazsjellësit Nord Stream në ujërat suedeze dhe daneze të Detit Baltik u zbuluan të hënën, me Bashkimin Evropian dhe NATO-n që shprehën besimin e tyre se incidenti ishte rezultat i sabotimit.

Rrjedhja ndot sa një e treta e Danimarkës

BE ka premtuar një përgjigje “të fortë” ndaj çdo ndërprerjeje të qëllimshme të infrastrukturës së saj energjetike.

Pavarësisht frikës nga aleatët e SHBA se rrjedhjet ishin shkaktuar qëllimisht, SHBA beson se është shumë herët për të arritur në përfundimin se ishte “sabotim”, tha një zyrtar i lartë ushtarak amerikan, i cili nuk donte të përmendej.

“Shumë nga partnerët tanë, më duket, kanë konkluduar ose besojnë se ishte sabotim. Nuk jam ende në gjendje të them nëse është kështu apo jo”, shtoi zyrtari.

Kur u pyet nëse mund të përjashtohej ndonjë përfshirje e SHBA në rrjedhjet e gazit, zyrtari ushtarak u përgjigj se “SHBA nuk është absolutisht e përfshirë”.

Një rrjedhje në tubacionin Nord Stream, i cili pompon sasi të mëdha gazi natyror në fund të Detit Baltik, mund të lëshojë ndotje të barabartë me një të tretën e emetimeve totale vjetore të gazrave serrë të Danimarkës, paralajmëroi kreu i Agjencisë Daneze të Energjisë, Kristoffer Bottzauw.

Ai tha se rrjedhja e gazit nga tubacionet Rrjedha e Veriut 1 dhe 2 arrin në afërsisht 32 për qind të emetimeve vjetore të dioksidit të karbonit të Danimarkës.

Shpërthime të regjistruara në det

Emetimet e dioksidit të karbonit të Danimarkës në vitin 2020 vlerësohen të kenë qenë 45 milionë tonë, raportoi AP.

“Për sa kohë që ka gaz në tubacion, është e rrezikshme të jesh atje,” tha Bottzauw, i cili nuk tha se kur do të mund të zhytej atje dhe të shihte gjendjen e tubave, të cilët janë prej 12 centimetrash çelik i trashë dhe i veshur me beton.

Tubacionet shtrihen relativisht të cekëta në shtratin e detit, në një thellësi prej 70 deri në 90 metra, nga ku gazi vlon dhe del në sipërfaqe.

Sizmologët thanë të martën se shpërthime u regjistruan në Detin Baltik dhe se më pas u zbulua një rrjedhje e pazakontë nga dy tubacione gazi nënujore.

Dyshohet për sabotim dhe disa zyrtarë evropianë dhe ekspertë të energjisë thonë se Rusia ka të ngjarë të fajësohet sepse ajo përfiton drejtpërdrejt nga çmimet më të larta të energjisë dhe shqetësimet ekonomike në të gjithë Evropën.

Moska zyrtare e mohon këtë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit