18.7 C
Pristina
Saturday, April 13, 2024

Rusia, përpjekje për lavdinë sovjetike

Më të lexuarat

Plani për krijimin e 17 divizioneve të reja dhe një korpusi të ri

Rusia ka njoftuar planet për të krijuar 17 divizione të reja dhe një trupë të re ushtrie, duke e kthyer ushtrinë në pjesën më të madhe të lavdisë së saj ish-sovjetike, ndërsa ajo vazhdon të zhvillojë një betejë të pamëshirshme për territoret lindore të Ukrainës në javën e 43-të të luftës.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu zbuloi planet për të zgjeruar ushtrinë nga 1.15 milion në 1.5 milion, duke përmendur zgjerimin e afërt të NATO-s në Finlandë dhe Suedi.

Brenda kësaj force, ushtria profesionale do të dyfishohej pothuajse në 695,000 – gjë që mund të interpretohet si një pranim se rekrutët e mobilizuar rusë nuk ishin treguar efektivë në ofensivë.

“Zgjerimi i pranisë së NATO-s pranë kufijve të Federatës Ruse dhe Republikës së Bjellorusisë, së bashku me synimin e Perëndimit për të vazhduar operacionet ushtarake në Ukrainë në një përpjekje për të dobësuar Rusinë sa më shumë që të jetë e mundur, shkakton shqetësim të veçantë,” tha Shoigu.

Rusia rekrutoi 300,000 ushtarë për t’u vendosur në Ukrainë në shtator dhe tetor, dhe 200,000 të tjerë në ciklin e rregullt të rekrutimit muajin e kaluar. Njoftimi i Shoigu sugjeron që tani do të rekrutohen 350,000 njerëz të tjerë.

Përgatitjet e mundshme për një ofensivë të madhe dimërore

Instituti për Studimin e Luftës (ISW), një institut me bazë në Uashington, ra dakord me udhëheqjen ushtarake të Ukrainës se Rusia mund të përgatitet për një ofensivë të madhe tokësore dimërore – ndoshta kundër Kievit – si një mënyrë për të detyruar Ukrainën të negociojë, me kushte më të favorshme për Moskën.

Ofensiva e madhe e Rusisë në Ukrainën lindore dhe fushata e saj me raketa e terrorit kundër popullsisë “po dështojnë ta detyrojnë Ukrainën të negociojë ose të ofrojë lëshime parandaluese”, pretendon ISW.

ISW vlerësoi se Rusia nuk ka kapacitetin ekonomik për të rritur forcat e saj të armatosura, por se kjo mund të ndryshojë.

“Putini mund të zgjedhë të përvetësojë fondet shtetërore ruse në një mënyrë të tillë që do t’i lejojë Kremlinit të vendosë një ushtri të madhe konvencionale në kurriz të rritjes ekonomike dhe rehatisë hebreje siç bënë sovjetikët,” tha ai.

Rusia vazhdoi luftën e saj psikologjike kundër civilëve ukrainas. Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në të gjithë vendin më 16 dhjetor, ndërsa Rusia lëshoi ​​76 raketa në infrastrukturën kritike të energjisë, sulmi i nëntë në shkallë të gjerë që nga nisja e fushatës ajrore në fillim të tetorit.

Dyzet raketa u hodhën në Kiev. Shumica u qëlluan, por 16 goditën objektivin e tyre, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë dhe ujit në disa qytete të mëdha, përfshirë kryeqytetin.

Dy ditë më vonë, Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës njoftoi se mbrojtja ajrore kishte shkatërruar 30 nga 35 dronët Shahed të prodhuar nga Irani, të gjuajtur në Ukrainë nga Deti Azov.

Gjatë javës, Rusia dhe Ukraina nisën ofensiva tokësore në dy rajonet lindore të Luhanskut dhe Donetskut.

Aksioni u përqendrua kryesisht në dy zona – midis Svatov dhe Kreminës në Luhansk, i cili është nën pushtimin rus vetëm disa kilometra larg, dhe midis Soledar dhe Bakhmut në Donetsk, të cilin Rusia po kërcënon.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës tha se forcat e tij po zmbrapsin çdo ditë ofensivën tokësore ruse, duke i shkaktuar humbje të mëdha armikut.

“Për shkak të humbjeve të konsiderueshme të pushtuesve, vazhdon shndërrimi i spitaleve në territoret e pushtuara përkohësisht të rajonit të Luhanskut në spitale ushtarake… Popullsisë vendase i refuzohet shërbimi dhe i sugjerohet që t’i drejtohet institucioneve të tjera mjekësore”, pohon ai.

Rusia pretendonte çdo ditë se kishte marrë “linja dhe pozicione të reja të favorshme” në Donetsk. Fitimi i vetëm territorial i verifikueshëm ishte pushtimi rus i vendbanimit Yakovlivka në Donetsk më 18 dhjetor.

Luftimet më intensive ishin në dhe rreth qytetit Bakhmut në Donetsk, periferitë lindore të të cilit janë tani nën pushtimin rus.

Gazeta e pavarur ruse Meduza publikoi foto të jetës atje, duke treguar njerëz që jetojnë në ndërtesa gjysmë të rrënuara dhe duke kaluar përrenj mbi dërrasa.

Pjesa më e madhe e jetës së përditshme thuhet se zhvillohet nën tokë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy bëri një vizitë të guximshme në qytet më 20 dhjetor, duke u vendosur vetëm disa rrugë larg nga forcat ruse dhe falënderoi ushtarët “për guximin, qëndrueshmërinë dhe forcën e tyre”. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit