32.6 C
Pristina
E premte, 30 Korrik, 2021

Ripozicionim i forcave amerikane në Azi

Më të lexuarat

Sekretarja amerikane e shtetit, Hillary Clinton, ka thënë se Shtetet e Bashkuara po i ripozicionojnë forcat e veta ushtarake në rajonin e Paqësorit Aziatik “për t’u ballafaquar me një komplet të ndryshëm të sfidave të sigurisë”.

Në fjalimin e saj para kadetëve të marinës në Anapolis, Clinton i ka paraqitur disa hapa që po i ndërmarrin Shtetet e Bashkuara, përfshirë edhe rotacionin e ushtarëve nëpër Australi, modernizimin e anijeve në Singapor dhe puna në përmirësimin e lidhjeve ushtarake me Kinën. Ajo i ka hedhur poshtë pohimet se Shtetet e Bashkuara dëshirojnë ta ndalin rritjen e Kinës si fuqi e re dhe ka theksuar se të dy vendet kanë lidhje më të afërta ekonomike se kurrë më parë./koha/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit