27.6 C
Pristina
Monday, June 17, 2024

Pse një kryebashkiaku mysliman iu ndalua Bajrami në Shtëpinë e Bardhë?

Më të lexuarat

Kush është Mohamed Khairullah që po penalizohet hem në Trump-in e hem nën Biden-in?

Shërbimi Sekret i Shteteve të Bashkuara pengoi kryebashkiakun mysliman të New Jersey-t të merrte pjesë në një festë të Bajramit në Shtëpinë e Bardhë me Presidentin Joe Biden për të shënuar fundin e muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit.

Pak para se të mbërrinte në Shtëpinë e Bardhë për një festë të Bajramit të hënën, kryebashkiaku Mohamed Khairullah tha se ai mori një telefonatë nga Shtëpia e Bardhë duke thënë se i ishte ndaluar hyrja nga Shërbimi Sekret dhe nuk mund të merrte pjesë në festën, ku Biden mbajti fjalim para qindra të ftuarve.

Ai tha se zyrtari i Shtëpisë së Bardhë nuk shpjegoi pse Shërbimi Sekret e bllokoi hyrjen e tij. Khairullah, 47 vjeç, njoftoi kapitullin e Këshillit të New Jersey-t për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike pasi iu tha se nuk do të lejohej të merrte pjesë në event.

Organizata i bëri thirrje administratës Biden që t’i japë fund shpërndarjes së informacionit nga FBI nga ajo që njihet si “një grup i të dhënave për shqyrtimin e terrorizmit” që përfshin qindra mijëra individë. Organizata e informoi Khairullahun se një person me emrin dhe datën e lindjes ishte në një bazë të dhënash të marrë nga avokatët e saj në vitin 2019.

Khairullah ka qenë një kritik i hapur i ndalimit të ish-presidentit Donald Trump për hyrjen e qytetarëve nga disa vende me shumicë myslimane në SHBA. Ai gjithashtu udhëtoi në Bangladesh dhe Siri për të bërë punë humanitare me Shoqërinë Mjekësore Siriane Amerikane dhe Shoqatën Watan.

“Mbeta i hutuar, i tronditur dhe i zhgënjyer,” tha Khairullah në një intervistë telefonike në rrugën e tij për në New Jersey.

“Kjo është lista në të cilën jam për shkak të identitetit tim”, tha ai.

Zëdhënësi i Shërbimit Sekret, Anthony Guglielmi konfirmoi se Khairullah nuk u lejua të hynte në kompleksin e Shtëpisë së Bardhë, por nuk pranoi të thoshte pse.

“Ndërsa na vjen keq për shqetësimin që mund të ketë shkaktuar, kryebashkiaku nuk u lejua të hynte në kompleksin e Shtëpisë së Bardhë atë mbrëmje”, tha Guglielmi në një deklaratë. “Fatkeqësisht, ne nuk jemi në gjendje të komentojmë më tej mbi pajisjet dhe metodat specifike mbrojtëse të përdorura për të kryer operacionet tona të sigurisë në Shtëpinë e Bardhë.”

As Shtëpia e Bardhë nuk pranoi të komentojë.

“Ne u ndjemë shumë të pafuqishëm”

Selaedin Maksut, drejtor ekzekutiv i kapitullit të New Jersey-t të Këshillit për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike, e quajti masën “krejtësisht të papranueshme dhe fyese”.

“Nëse incidente të tilla u ndodhin figurave të profilit të lartë dhe të respektuar myslimanë amerikanë si kryetari Khairullah, lind pyetja: Çfarë ndodh me myslimanët që nuk kanë aksesin dhe autoritetin që ka kryetari i bashkisë?”, pyet Maksut.

Khairullah tha se autoritetet e ndaluan atë në vitin 2019, se ai u mor në pyetje për tre orë në Aeroportin Ndërkombëtar John F. Kennedy në New York dhe se ai u pyet nëse njihte ndonjë “terrorist”. Ngjarja ka ndodhur kur ai po kthehej në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas një vizite familjare në Turqi, ku ka familjen gruaja e tij.

Në një rast tjetër, ai tha se u ndalua për një kohë të shkurtër në kufirin SHBA-Kanada, ndërsa po kthehej në vend me familjen e tij.

Organizata tha se Khairullah ndihmoi Partinë Demokratike të New Jersey-t të mblidhte emrat e udhëheqësve lokalë myslimanë për t’i ftuar në festën e Bajramit të Shtëpisë së Bardhë dhe ishte mysafir në një ngjarje në Mansionin e Guvernatorit të New Jersey-t gjatë fundjavës.

Khairullah ka lindur në Siri, por familja e tij u zhvendos nga represioni i qeverisë së Hafez al-Assad në fillim të viteve 1980. Familja e tij iku në Arabinë Saudite përpara se të transferohej në New Jersey në vitin 1991. Ai ka jetuar atje që atëherë.

Ai u bë shtetas amerikan në vitin 2000 dhe në vitin 2001 u zgjodh në mandatin e tij të parë si kryetar bashkie. Ai gjithashtu kaloi 14 vjet si zjarrfikës vullnetar.

Khairullah tha se ai udhëtoi në Siri shtatë herë me organizatat e ndihmës nga viti 2012 deri në 2015 pasi lufta civile shkatërroi pjesën më të madhe të vendit.

“Unë jam sirian, dhe ju e dini, ishte shumë e vështirë të shihje atë që pamë në TV dhe mediat sociale dhe të mos përgjigjem për të ndihmuar njerëzit,” tha ai. “Dua të them, ne u ndjemë shumë të pafuqishëm.” /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit