17.4 C
Pristina
Monday, June 27, 2022

Protestë tipike e majtë në Selanik: anarshi e gjallë!

Më të lexuarat

Luftë me Policinë, kundër Policisë në Universitete

Policia e Selanikut shpërndau një masë njerëzish që sulmuan forcat e rendit gjatë një proteste kundër planit të qeverisë për të futur policinë në ambientet e universiteteve.

Rreth 5,000 anëtarë të grupeve të majta dhe anarkiste marshuan nëpër qendrën e Selanikut, me disa që thyen xhamat e dyqaneve dhe dogjën kazanët e plehrave.

Protestuesit u përleshën me policinë në kampusin kryesor të universitetit shtetëror të Selanikut, i cili është mbyllur për javë të tëra për shkak të protestuesve të majtë që përpiqeshin të parandalonin ndërtimin e një godine të re biblioteke në vendin e “squat”-it të tyre dhe policinë për të mbrojtur punëtorët e ndërtimit.

Protestuesit janë të zemëruar për planin e qeverisë për të krijuar një forcë të re policie për të ruajtur kampuset universitare, të cilave u mungon siguria private efektive dhe shpesh janë skenë e dhunës politike dhe krimeve të vogla.

Qeveria e qendrës së djathtë ka shfuqizuar ligjet dekada të vjetra që, në emër të mbrojtjes së lirive akademike, penguan efektivisht policinë të hynte në zonat universitare në shumicën e rasteve.

Partitë opozitare të krahut të majtë kanë kritikuar masën, si dhe praninë e planifikuar të policisë në kampuse, e cila pritet të fillojë në javët e ardhshme. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit