15.6 C
Pristina
E shtunë, 15 Maj, 2021

Procesi gjyqësor kundër Morsit është ricaktuar për në prill

Më të lexuarat

Gjykimi i presidentit të ndërruar egjiptian Mohamed Morsi është anuluar për më 9 prill, me kërkesë të avokatit të tij për përjashtim të dy gjykatësve nga procesi, kumtoi sot Gjykata e Apelit në Kajro.

Mbrojtja e Morsit kërkoi zëvendësim të dy gjykatësve, pasi gjoja fshehtas kanë regjistruar edhe në opinion kanë zbuluar biseda private të të akuzuarit me avokatët.

Ish presidenti egjiptian është akuzuar për arratisje nga burgu në vitin 2011 gjatë kryengritjes kundër Hosni Mubarakut, për “spiunim”, si dhe për “nxitje” të vrasjes së protestuesve gjatë mandatit të tij presidencial.

Morsi mund të ballafaqohet edhe me një padi për shkak të fyerjes së gjykatës, por data për ngritjen e kësaj padie nuk është publikuar. /yllipress/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit