21.3 C
Pristina
Saturday, July 13, 2024

Porosi Bajrami

Më të lexuarat

(Bajrami i Kurbanit 1445 – Shkup/Xhamia Isa Beu)

 

 1. Kujdes për besimin e drejtë dhe monoteist dhe rujuni nga idhujtari anë të gjitha format e veta, ato klasike edhe ato moderne.

Allahu, i Madhërishëm, thotë:

﴿ وَاعْبُدُوا اللَّهَ وَلَا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئًا ﴾ (النساء: 36).

“Adhurone Allahun dhe mos i shoqëroni Atij asgjë”. (En-Nisa: 36).

﴿ إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِكَ لِمَنْ يَشَاءُ وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدِ افْتَرَى إِثْمًا عَظِيمًا ﴾ (النساء: 48).

“Vërtetë, Allahu nuk fal që të adhurohet dikush a diçka tjetër veç Tij, por gjunahet tjera më të vogla ia fal kujt të dojë. Kush do që i bën shok Allahut (në adhurim), ka bërë gjynah të tmershëm”. (En-Nisa: 40).

 ﴿ إِنَّهُ مَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدْ حَرَّمَ اللَّهُ عَلَيْهِ الْجَنَّةَ وَمَأْوَاهُ النَّارُ وَمَا لِلظَّالِمِينَ مِنْ أَنْصَارٍ ﴾ (المائدة: 72).

“Sigurisht, atij që adhuroni tjetërkënd përveç Allahut, Allahu do t’ia ndalojë Xhenetin dhe strehim i tij do jetë zjarri. Për keqbërësit nuk ka ndihmës”. (El-Maide: 72).

 • Kujdesuni për namazin.
 • Namazi është shtylla kryesore e fesë, obëigim i madh i Islamit edhe nuk duhet të jesh i luhatshëm karshi kësaj detyre edhe obligimi:

«بُنِيَ الإِسْلَامُ عَلَى خَمْسٍ: شَهَادَةِ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ وَأَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللهِ، وَإِقَامِ الصَّلَاةِ، وَإِيتَاءِ الزَّكَاةِ، وَالحَجِّ، وَصَوْمِ رَمَضَانَ»

“Islami ndërtohet mbi Pesë shtylla: dëshmia se ska hyjni që meriton adhurim veç Allahut dhe se Muhammedi, është rob dhe i dërguar i Tij, falja e namazit, agjërimi, etj. Buhariu dhe Muslimi

 • Për shkak pozitës së Madhe që ka namazi ishte edhe porosia e fundit e Pejgamberit, ﷺ, edhe pse ishte në shtratin e vdekjes edhe në vështirësit i grahmave të fundit të jetës së tij:

«الصَّلَاةَ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ الصَّلَاةَ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ».

“kujdes Namazin edhe ato që i keni në pronësi”. Ibën Maxhe, sahih.

 • Allahu na ka urdhëruar ta falim me rregull edhe të mos e lëmë pas dore:
 • ﴿ وَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَلَا تَكُونُوا مِنَ الْمُشْرِكِينَ ﴾ (الروم: 31).

“… dhe falni namazin e mos u bëni si ata që i shoqërojnë Atij diçka tjetër në adhurim”. (er-Rum: 31).

﴿ فَوَيْلٌ لِلْمُصَلِّينَ * الَّذِينَ هُمْ عَنْ صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ ﴾ (الماعون: 4، 5).

“Mjer për ata, të cilët kur falen, janë të pakujdesshëm për namazet”. (El-Maun: 4-5).

 • Kujdes jeni bamirës ndaj prindërve dhe mos u sillni keq me ta.

Allahu, i Madhërishëm, thotë:

﴿ وَقَضَى رَبُّكَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلَاهُمَا فَلَا تَقُلْ لَهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلًا كَرِيمًا ﴾ (الإسراء: 23).

“Zoti yt ka urdhëruar, që të mos adhuroni askënd tjetër përveç Tij, që të silleni mirë me prindërit. Nëse njëri prej tyre ose të dyjtë arrijnë pleqërinë te ti, mps u thua atyre as “uh”!, mos i kundërshto, por drejtohu atyre me fjalë respekti”. (El-Isra: 23).

 • Kujdesuni për lidhjet farefisnore dhe ruajuni nga shkëputja e tyre.

Pejgamberi, ﷺ, thotë:

«مَنْ سَرَّهُ أَنْ يُبْسَطَ لَهُ فِي رِزْقِهِ، وَأَنْ يُنْسَأَ لَهُ فِي أَثَرِهِ، فَلْيَصِلْ رَحِمَهُ»

“Kënd e gëzon ti shtohet furnizimi dhe ti zgjatet ymri le të kujdeset për lidhjet farefisnore”. Buhariu dhe Muslimi.

Allahu, i Madhërishëm, thotë:

﴿ وَالَّذِينَ يَنْقُضُونَ عَهْدَ اللَّهِ مِنْ بَعْدِ مِيثَاقِهِ وَيَقْطَعُونَ مَا أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ يُوصَلَ وَيُفْسِدُونَ فِي الْأَرْضِ أُولَئِكَ لَهُمُ اللَّعْنَةُ وَلَهُمْ سُوءُ الدَّارِ ﴾ (الرعد: 25).

“Të cilët shkelin besën e Allahut, pasi e patën dhënë, ndërpresin atë që ka urdhëruar Allahu për të mbajtur lidhur (lidhjet me Allahun, me Pejgamberin, lidhjet me familjen dhe farefisin) dhe bëjnë ngatërresa në tokë, ata janë njëmend të shkatërruar. (er-Rad: 25).

 ﴿ فَهَلْ عَسَيْتُمْ إِنْ تَوَلَّيْتُمْ أَنْ تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ وَتُقَطِّعُوا أَرْحَامَكُمْ * أُولَئِكَ الَّذِينَ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فَأَصَمَّهُمْ وَأَعْمَى أَبْصَارَهُمْ ﴾ (محمد: 22، 23).

“Nëse ju (o hipokritë) i ktheni shpinën besimit, atëherë do të bënit ngatërresa në Tokë dhe do t’i shkatërronit lidhjet farefisnore. Këta janë ata, të cilët Allahu i ka mallkuar, i ka bërë të shurdhër dhe ua ka verbëruar shikimin”. Muhammed: 22-23).

 • Përmbajuni drejtësisë, gjykoni me drejtësi dhe rreshtohuni me të drejtët.

Allahu, i Madhërishëm thotë:

وَلَايَجۡرِمَنَّكُمۡ شَنَـَٔانُ قَوۡمٍ عَلَىٰٓ أَلَّا تَعۡدِلُواْۚ ٱعۡدِلُواْ هُوَ أَقۡرَبُ لِلتَّقۡوَىٰۖ وَٱتَّقُواْ ٱللَّهَۚ إِنَّ ٱللَّهَ خَبِيرُۢ بِمَا تَعۡمَلُونَ٨

Le të mos ju nxisë urrejtja ndaj njerëzve për të bërë padrejtësi. Bëhuni të drejtë, se kjo është më afër devotshmërisë dhe frikësojuni Allahut! Pa dyshim, Allahu është i Dijshëm për çdo gjë që punoni ju.1

Ky varg na urdhëron për drejtësi në shoqëri. Po të mos zbatohet kjo drejtësi, shoqëria do të shkatërrohet plotësisht, kurse po të zbatohet plotësisht ndër njerëz, përparimi dhe mirëqenia e shoqërisë do të arrijë kulmin. (El-Maide: 8).

إِنَّ ٱللَّهَ يَأْمُرُ بِٱلْعَدْلِ وَٱلْإِحْسَـٰنِ وَإِيتَآئِ ذِى ٱلْقُرْبَىٰ وَيَنْهَىٰ عَنِ ٱلْفَحْشَآءِ وَٱلْمُنكَرِ وَٱلْبَغْىِ ۚ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

Në të vërtetë, Allahu urdhëron drejtësinë, mirësinë dhe ndihmën për të afërmit, si dhe ndalon imoralitetin, veprat e shëmtuara dhe dhunën. Ai ju këshillon, në mënyrë që ju t’ia vini veshin. (En-Nahël: 90).

 • Kujdes mos i bëni askujt padrejtësi, sepse padrejtësia është errësirë në dynja e ahiret.

Allahu, i Madhërishëm, thotë:

 ﴿ وَلَا تَحْسَبَنَّ اللَّهَ غَافِلًا عَمَّا يَعْمَلُ الظَّالِمُونَ إِنَّمَا يُؤَخِّرُهُمْ لِيَوْمٍ تَشْخَصُ فِيهِ الْأَبْصَارُ ﴾ (إبراهيم: 42).

“Mos mendo kurrsesi që Allahu nuk e vëren atë që bëjnë keqbërësit! Ai vetëm ua shtyn dënimin deri në Ditën, kur sytë e tyre do të zgurdullohen (nga tmerret që do të shohin). (Ibrahim: 42).

 • O ju musliman! Ju që jeni të ri por edhe ju që jeni pleq, ulne shikimin edhe rrini larg zinasë!

Allahu, i Madhërishëm, thotë:

﴿ قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ * وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا ﴾ (النور: 30، 31).

Thuaju besimtarëve që të ulin shikimet e tyre (nga e ndaluara) dhe ta ruajnë nderin e tyre (nga marrëdhëniet e jashtëligjshme)! Kjo është më mirë për ta! Me të vërtetë, Allahu është i Dijshëm për atë që bëjnë ata”.

Thuaju besimtareve që të ulin shikimet e tyre (nga e ndaluara) dhe ta ruajnë nderin e tyre (nga marrëdhëniet e jashtëligjshme) dhe të mos i shfaqin stolitë e tyre, përveç atyre që janë të dukshme”. (En-Nur: 30-31).

 ﴿ وَلَا تَقْرَبُوا الزِّنَا إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَسَاءَ سَبِيلًا ﴾ (الإسراء: 32).

“Dhe mos iu qasni kurvërisë, se ajo është shfrenim dhe rrugë e shëmtuar”. (el-Isra: 32).

 • Porosi për motrat besimtare, nënat, gratë e bijat tona, kujdes nga lakuriqësia edhe rrini gati mbulesës islame.

Allahu i Madhërishëm thotë:

وَقَرْنَ فِى بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ ٱلْجَـٰهِلِيَّةِ ٱلْأُولَىٰ ۖ

Qëndroni në shtëpitë tuaja e mos i zbuloni stolitë tuaja, ashtu siç zbuloheshin në kohën e padijes. (D.m.th në periudhën para-islame). (El-Ahzab: 33).

يَـٰٓأَيُّهَا ٱلنَّبِىُّ قُل لِّأَزْوَٰجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَآءِ ٱلْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَـٰبِيبِهِنَّ ۚ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰٓ أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ ۗ وَكَانَ ٱللَّهُ غَفُورًۭا رَّحِيمًۭا ٥٩

O Profet, thuaju grave dhe vajzave të tua, si dhe grave të besimtarëve, që të lëshojnë mbulesën e tyre (të kokës) përreth trupit. Kjo është mënyra më e përshtatshme që ato të njihen e të mos ngacmohen nga të tjerët. Me të vërtetë, Allahu është Falës dhe Mëshirëplotë.

 • Sëmundje moderne edhe me pasoja fatale, kumari, bixhozi, kazinot e bastoret.

Allahu i Madhërishëm thotë:

يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوٓا۟ إِنَّمَا ٱلْخَمْرُ وَٱلْمَيْسِرُ وَٱلْأَنصَابُ وَٱلْأَزْلَـٰمُ رِجْسٌۭ مِّنْ عَمَلِ ٱلشَّيْطَـٰنِ فَٱجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ٩٠

O besimtarë! Me të vërtetë, pijet alkoolike, bixhozi, idhujt dhe shigjetat e fallit janë vepra të ndyta nga punët e djallit. Prandaj, largohuni nga këto, me qëllim që të shpëtoni!

إِنَّمَا يُرِيدُ ٱلشَّيْطَـٰنُ أَن يُوقِعَ بَيْنَكُمُ ٱلْعَدَٰوَةَ وَٱلْبَغْضَآءَ فِى ٱلْخَمْرِ وَٱلْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَن ذِكْرِ ٱللَّهِ وَعَنِ ٱلصَّلَوٰةِ ۖ فَهَلْ أَنتُم مُّنتَهُونَ ٩١

Vërtet, djalli me pije alkoolike dhe me bixhoz kërkon që të fusë midis jush armiqësi e urrejtje dhe t’ju shmangë nga të kujtuarit e Allahut dhe kryerja e namazit. Prandaj, a po hiqni dorë? (El-Maide: 91).

 1. Vazhdimisht lutne Allahun për krejt çka keni nevojë edhe kurr mos e leni pas dore këtë adhurim shumë të madh edhe shumë me dobi për jetën tonë.

Allahu i Madhërishëm thotë:

وَقَالَ رَبُّكُمُ ٱدْعُونِىٓ أَسْتَجِبْ لَكُمْ ۚ إِنَّ ٱلَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِى سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ ٦٠

Zoti juaj ka thënë: “Lutmuni Mua, se do t’ju përgjigjem! Me të vërtetë, ata që tregohen mendjemëdhenj e nuk duan të Më adhurojnë, do të hyjnë në Xhehenem të poshtëruar”! (El-Gafir: 60).

Pejgamberi, ﷺ, thotë:

وَإِنَّ ‌أَعْجَزَ ‌النَّاسِ مَنْ عَجَزَ بِالدُّعَاءِ”

“Më i paaftë është ai që është i paaftë të bëje dua”. (Buhariu në Edebul-Mufred, hasen sipas shejh Albanit).

Allahu na i forcoftë zemrat në Iman!

Allahu na dhashtë të mira në dynja dhe na dhashtë të mira në ahiret dhe na ruajtë nga zjarri i xhehenemit!

Allahu na ruajtë nga sprova e zjarrit, nga dënimi i varrit, nga sprova e varrit, nga dënimi i varrit, nga sherri i sprovës së pasurisë dhe sherri i sprovës së varfërisë!

Allahu na ruajtë nga sprova e sherrit të Dexhallit!

Allahu na i lajtë zemrat me ujë, borë e breshër! Na i dëlirtë zemrat nga gabimet sikur dëliret rroba e bardhë nga llumi! Na largoftë Allahu nga mëkatet ashtu siç ka larguar lindjen nga perëndimi!

Allahu na ruajtë nga dembelia, gjynahet edhe borxhet!

Allahu u ndihmoftë muslimanëve në Palestinë, u ndihmoftë muslimanëve në Gazza, u dhashtë fitore sa më shpejtë edhe i shkatërroftë sionistët agresorë dhe krejt ata që u ndihmojnë!

Amin!

 

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit