13.4 C
Pristina
Thursday, May 30, 2024

Për shkak të ndryshimeve klimatike, Zelanda e Re po shqyrton kultivimin laboratorik të frutave

Më të lexuarat

E përballur me ndryshimet klimatike dhe pasigurinë ushqimore, Zelanda e Re po shqyrton mundësinë e kultivimit të frutave në laborator. Shkencëtarët do të përpiqen të krijojnë një frutë pa pjesët e zakontë si bërthama e një molle.

Ndërsa puna për mishin e rritur në laborator është bërë tituj në vitet e fundit, punë e ngjashme me frutat është më pak e zakonshme. Shkencëtarët nga Plant & Food Research në qytetin jugor të Christchurch synojnë ta ndryshojnë atë duke rritur indet e frutave nga qelizat bimore që ata shpresojnë se një ditë do të shijojnë, nuhasin dhe të ndjehen si fruta të vërtetë. Studiuesit shpresojnë se programi do të ndihmojë në ruajtjen e sigurisë ushqimore në vend.

“Këtu në Zelandën e Re, ne jemi të mirë në rritjen e kulturave konvencionale të kopshtarisë”, tha Dr. Ben Schon, shkencëtari kryesor për programin Food by Design në kërkimin e bimëve dhe ushqimit të mbështetur nga qeveria, “por duke parë përpara, ka shumë ndryshime që vijnë në botë me rritjen e popullsisë, rritjen e urbanizimit dhe ndryshimet klimatike”.

Ushqimi i rritur në laborator mund të luajë një rol kyç në bujqësinë e qëndrueshme, por është ende në fazat e hershme të zhvillimit, sipas Dr. Ali Rashidinejad, shkencëtar i lartë i ushqimit në Universitetin Massey në Auckland, i cili nuk është i përfshirë në program.

Meqenëse ushqimi i rritur në laborator është një koncept krejtësisht i ri, pasi të zhvillohet, ai do të duhet të provojë sigurinë e tij tek organet rregullatore, me gjasë përmes provave klinike të shtrenjta dhe të gjata.

“Kapërcimi i pengesave të tilla mund të marrë vite, nëse jo dekada”, tha Rashidinejad.

Konsumatorët gjithashtu do të duhet të pranojnë praktikën; Gjeneratat e vjetra mund të jenë në mëdyshje, por hulumtimet tregojnë se gjeneratat e reja janë të gatshme të provojnë ushqime të reja nëse ato ushqime ofrojnë përfitime shëndetësore duke kufizuar ndikimin mjedisor, tha Rashidinejad.

Programi Plant & Food Research, i cili filloi 18 muaj më parë, përqendrohet në bimët e boronicës, mollës, qershisë, pjeshkës, nektarinës dhe rrushit, por ato paralajmërojnë se qëllimi përfundimtar i korrjes së diçkaje të vlefshme ushqyese dhe të këndshme për t’u ngrënë është vite larg dhe mund të mos jetë e arritshme.

Teknologjia ndoshta do të ishte e përshtatshme për rritjen e indeve të frutave brenda qyteteve, tha Dr. Sam Baldwin, kreu i strategjisë në Plant & Food Research, shpreson të reduktojë kostot dhe emetimet e karbonit të transportit të ushqimit në qendrat urbane.

Megjithatë, është e paqartë se si gjurmët e karbonit të frutave të tilla të rritura në laborator do të krahasohen me atë të rritur duke përdorur metoda tradicionale, të cilat mund të duhet të transportohen në distanca të gjata nëse importohen.

Teknologjia gjithashtu mund të kompensojë humbjen e ushqimit për shkak të ngjarjeve të motit. Në fillim të këtij viti, cikloni Gabrielle shkatërroi pjesë të Gjirit Hawkes, një zonë e njohur si tas frutash të Zelandës së Re. Cikloni erdhi ndërsa shumë kultivues kivi po përgatiteshin për të korrur të korrat e tyre. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit