3.4 C
Pristina
Thursday, March 30, 2023

Pas Shqipërisë, tjetër vend ballkanik me satelitë në hapësirë

Më të lexuarat

Kryeministrat shqiptarë që po tentojnë qiejt e teknologjisë

Mali i Zi do të nisë programin hapësinor dhe zhvillimin e satelitit “Luça” për herë të parë në histori, njoftoi kryeministri Dritan Abazoviç, transmeton Podgorica Vijesti.

“Ne folëm me një organizatë që tashmë kishte një aktivitet. Ata janë njerëz të mrekullueshëm, novatorë që dërguan një të ashtuquajtur balonë që bëri disa të shtëna dhe ne po lëvizim për t’u dhënë atyre mbështetjen e plotë,” thotë Abazoviç.

Ai bëri të ditur se Ministria e Shkencës do të sjellë informacion për këtë në seancën e ardhshme të Qeverisë së Malit të Zi.

Kemi biseduar me një organizatë që tashmë kishte një aktivitet. Këta janë njerëz të mëdhenj, novatorë që dërguan të ashtuquajturin balonë që bëri disa të shtëna dhe ne po lëvizim për t’u dhënë atyre mbështetjen tonë të plotë. Ne komunikuam me një shkencëtar nga Holanda. Mali i Zi po nis një program hapësinor dhe po fillon zhvillimin e satelitit ‘Luça’, i cili duhet të lëshohet në hapësirë”, tha Abazoviç.

Ai shtoi se Mali i Zi hap një tjetër perspektivë.

“Është të bëhesh një komb që merr pjesë edhe në aktivitetet e vendeve të tjera anembanë botës, është diçka inovative, të zhvillohet edhe ai lloj programi”, tha Abazoviç.

Ai shtoi se shpreson që “Luça jonë” të shohë dritën e ditës në një periudhë të parashikueshme, në 2023-2024, kurdo që të jetë, mendoj se do të jetë një burim krenarie”.

Sateliti ynë do të futet në orbitë, ashtu siç ka satelitë të shumtë të vendeve të tjera”, shton Abazoviç. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit