22 C
Pristina
Saturday, May 25, 2024

Pas rënies së qeverisë pakistaneze, e cila refuzoi të dënojë Putinin, një burrë pro-amerikan vjen në pushtet

Më të lexuarat

Parlamenti pakistanez, pasi votoi për shkarkimin e kryeministrit Imran Khan, do të votojë për një kryeministër të ri të hënën, me kandidatin më të mundshëm për këtë post, Shebaz Sharif, vëllai më i vogël i ish-kryeministrit Nawaz.

Shebaz Sharif (70), ka shumë të ngjarë të jetë kryeministri i ardhshëm pakistanez i 23-të, është pak i njohur jashtë vendit të tij, ku ai ka një reputacion si një zyrtar dhe menaxher efektiv, më shumë se një politikan, dhe është vëllai më i vogël i Nawaz Sharifit, i cili ka qenë kryeministër në tre raste.

Ai hyri në politikë në Punxhab, duke u bërë kryeministri i parë i asaj krahine në 1997. Pas grushtshetit, ai u burgos dhe u dërgua në mërgim në Arabinë Saudite në vitin 2000. Ai u kthye nga mërgimi në vitin 2007 për të vazhduar karrierën e tij politike, përsëri në Punxhab.

Ai hyri në skenën politike kombëtare kur u bë kreu i Lidhjes Myslimane të Pakistanit – Nawaz (PML-N), pasi vëllai i tij Nawaz Sharif u shpall fajtor në vitin 2017 për fshehje të pasurisë, pas publikimit të “Panama Papers”.

Analistët thonë se Shebaz, ndryshe nga Nawaz, gëzon marrëdhënie miqësore me ushtrinë pakistaneze, e cila tradicionalisht kontrollon politikën e jashtme dhe të mbrojtjes, dhe vendin 220 milionësh të Azisë Jugore, i cili zotëron armë bërthamore.

Gjeneralët pakistanezë janë përfshirë drejtpërdrejt në përmbysjen e qeverive civile tre herë dhe asnjë kryeministër nuk ka përfunduar një mandat të plotë pesëvjeçar që nga viti 1947 dhe pavarësia e Pakistanit nga Britania.

Shebaz tha në një intervistë javën e kaluar se marrëdhëniet e mira me Shtetet e Bashkuara janë thelbësore për Pakistanin, gjë që bie ndesh me marrëdhëniet antagoniste të Khan me Uashingtonin.
Amerika hap frontin antirus

Faqja e internetit e “Qendrës Strategjike Ruse për Kulturën” publikoi një raport ku flitet për krizën politike që po përjeton Pakistani pas tentativës për grusht shteti ushtarak.

Në raport thuhet se vizita e kryeministrit Imran Khan në Moskë më 24 shkurt (dita e pushtimit rus të Ukrainës) krijoi kushtet për një përpjekje për grusht shteti të udhëhequr nga shefi i shtabit të ushtrisë pakistaneze, gjenerali Javed Bajwa.

Pas kthimit të tij nga Rusia, Imran Khan njoftoi përfundimin e një marrëveshjeje me Rusinë për importin e grurit dhe gazit. Khan më pas theksoi se Pakistani nuk do të respektojë sanksionet e vendosura ndaj Rusisë.

Ndihmës Sekretari i Shtetit për Azinë Qendrore Donald Law i ka kërkuar ambasadorit pakistanez në Uashington që kryeministri Imran Khan të anulojë një vizitë të planifikuar në Moskë, por pala pakistaneze e injoroi ftesën e Uashingtonit.

Imran Khan zbuloi në publik se amerikanët i kishin thënë se prania e tij e vazhdueshme në krye të qeverisë po e ekspozonte vendin e tij ndaj problemeve serioze.

Që në 8 mars, opozita parlamentare filloi zbatimin e masave për të tërhequr Imran Khan. Më pas, më 21 mars, shefi i shtabit të ushtrisë pakistaneze, gjenerali Qamar Javed Bajwa dhe Drejtori i Përgjithshëm i ISI-së, Nadeem Ahmed Anjum, i kërkuan Imran Khan të jepte dorëheqjen pas takimit të tyre.

Më herët, kanali televiziv indian New Delhi zbuloi një takim midis drejtorit të CIA-s William Burns dhe gjeneralit Bajwa në Islamabad. Gjatë bisedimeve, Bajwa shprehu rëndësinë e marrëdhënieve strategjike me Shtetet e Bashkuara, duke kritikuar qeverinë pakistaneze për mosdënimin e veprimit rus në Ukrainë.

Operacioni ushtarak i Rusisë në Ukrainë ka krijuar një përçarje të madhe midis liderëve pakistanezë. Ndërsa gjenerali Bajwa kritikoi veprimet e Moskës, Imran Khan nuk pranoi të bënte ndonjë akuzë kundër Rusisë, duke thënë se Perëndimi po ndiqte një politikë hipokrizie në marrëdhëniet.

Ai theksoi se ambasadorët evropianë i kanë bërë vazhdimisht thirrje Islamabadit që të dënojë operacionin rus në Ukrainë, duke mos mbështetur përpjekjet e Pakistanit në Afganistan, ku humbjet e Islamabadit si rezultat i mbështetjes së NATO-s në Afganistan vlerësohen në tetëdhjetë mijë njerëz dhe 150 miliardë dollarë. Khan komentoi: “A i ka marrë NATO viktimat tona parasysh? A kanë dërguar ambasadorët e Bashkimit Evropian ndonjë mesazh duke shprehur mirënjohje për përpjekjet tona në Afganistan?
‘.https://saff.ba/nakon-pada-pakistanske-vlade-koja-je-odbijala-osuditi-putina-na-vlast-stize-proamericki-covjek/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit