18.6 C
Pristina
Wednesday, June 29, 2022

Parlamenti Evropian miraton me shumicë statusin e kandidatit për Ukrainën dhe Moldavinë si anëtare të Bashkimit Evropian

Më të lexuarat

Parlamenti Evropian ka miratuar me shumicë statusin e kandidatit për Ukrainën dhe Moldavinë si anëtare të Bashkimit Evropian.

Ukraina aplikoi disa ditë pas fillimit të agresionit rus në shkurt dhe që atëherë procesi ka ecur me një shpejtësi rekord.

Ambasadori i Ukrainës në BE i tha BBC-së më herët se ky hap do të ishte një nxitje psikologjike për ukrainasit, përcjell Telegrafi.

Por Vsevolod Chentsov pranoi se “integrimi i vërtetë” mund të fillonte vetëm kur të mbaronte lufta.

Statusi i kandidatit është hapi i parë zyrtar drejt anëtarësimit në BE. Por mund të duhen shumë vite për t’u bashkuar dhe nuk ka asnjë garanci për sukses.

Kalimi nga aplikanti në kandidat zakonisht zgjat me vite, por BE-ja e ka përshpejtuar në mënyrë dramatike procesin, mes zemërimit mbi brutalitetin e sulmit të paprovokuar rus dhe për të treguar solidaritet me mbrojtësit e Ukrainës.

“Ukraina po kalon ferr për një arsye të thjeshtë: dëshirën e saj për t’u bashkuar me BE-në”, shkroi në Twitter presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në prag të samitit.

Ndryshe, Komisioni javën e kaluar u bëri thirrje udhëheqësve të BE-së që t’i japin Ukrainës statusin e kandidatit.

Ndërkohë, gati katër muaj pas fillimit të agresionit rus, katër udhëheqës të Bashkimit Evropian vizituan Ukrainën më 16 qershor, duke premtuar se do të mbështesin aplikimin e Kievit për t’u bërë një kandidat zyrtar për anëtarësim në BE, në një shfaqje të profilit të lartë të mbështetjes për vendin që lufton një pushtim rus.

Udhëheqësit mbërritën në Kiev nën zhurmën e sirenave të sulmit ajror dhe vazhduan në Irpin, një periferi e qytetit që pa luftime të rëndësishme në fillim të luftës që rezultoi në vdekjen e shumë civilëve. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit