25.1 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024

Palestina kërkon përjashtimin e Izraelit nga FIFA: “Topi në fushën tuaj…”

Më të lexuarat

Vendimi që do të merret me 20 korrik mbi shtetim gjenocidal në futbollin botëror

Shoqata Palestineze e Futbollit (PFA) bëri thirrje zyrtarisht për dëbimin e menjëhershëm të Izraelit nga organizata kryesore e futbollit në botë në Kongresin e FIFA-s në Bangkok.

“Topi është në fushën tuaj”, i tha Jibril Rajoub, presidenti i Federatës Palestineze, kreut të Organizatës Botërore të Futbollit, Gianni Infantino.

“FIFA nuk mund të qëndrojë indiferente ndaj këtyre shkeljeve apo gjenocidit të vazhdueshëm në Palestinë. Ju kërkoj të qëndroni në anën e duhur të historisë… Nëse jo tani – kur?”, tha Rajub.

Kolegu i tij izraelit Shino Moshe Zuares tha se asnjë rregull nuk ishte thyer dhe se propozimi nuk kishte të bënte me futbollin, raporton AFP.

“Edhe një herë jemi përballur me një përpjekje cinike politike dhe armiqësore nga PFA për të dëmtuar Izraelin”, tha Zuarez, gjatë fjalimit të të cilit përfaqësuesit irakianë dhe iranianë u larguan.

Vendimi deri më 20 korrik

Infantino refuzoi të votonte për kërkesën palestineze, duke njoftuar se FIFA do të mbante një mbledhje të jashtëzakonshme të këshillit përpara datës 20 korrik për të vendosur mbi kërkesën për pezullim.

“Kërkesat e PFA për sanksione ndaj IFA-s janë në juridiksionin e Këshillit të FIFA-s, si organ ekzekutiv. Nisur nga urgjenca e situatës, deri më 20 korrik do të organizohet një seancë e jashtëzakonshme e Këshillit, e cila do të marrë vendimet më të përshtatshme”, tha Infantino.

“Deri atëherë, FIFA do të kërkojë nga ekspertë të pavarur ligjorë që të analizojnë argumentet e PFA, e cila akuzon IFA për një sërë shkeljesh të statuteve të organizmit botëror të futbollit, si në Gaza ashtu edhe në Perëndim”, shtoi ai.

Kongresi në Bangkok mblodhi së bashku delegatë nga 211 shoqata anëtare dhe ndër pikat kryesore ishte vendimi për të pritur Kupën e Botës për Femra në vitin 2027.

Në fund, Brazili fitoi mikpritësin, duke mposhtur ofertën e përbashkët të Belgjikës, Holandës dhe Gjermanisë me vota 119-78. Gara u ngushtua në dy mikpritës muajin e kaluar pasi Shtetet e Bashkuara dhe Meksika tërhoqën kandidaturën e tyre të përbashkët. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit