20.7 C
Pristina
E enjte, 5 Gusht, 2021

Paditet islamofobi Gani Vorri, kjo është padia e dorëzuar në Prokurorinë e Kosovës

Më të lexuarat

Të dashur studentë!
Ashtu siç edhe paralajmëruam, sot me datë 28.05.2020 (ditë e enjte), në shoqërinë e dy avokatëve, e dorëzuam në Prokurorinë Themelore në Prishtinë kallëzimin penal ndaj ish-profesorit Gani Mehmetaj, për shkak të fyerjes së besimtarëve që dolen në shesh, duke i quajtur “qen endacakë” e që padyshim shumica e tyre ishin studentë e ndoshta edhe studentë të tij. Duke e parë që ka njerëz të tillë të cilët nuk e kursejnë gjuhen urrejtëse e cila mund të shoqërohet edhe në rrafshe tjera ku dëmtohen studentët, organizata jonë do t’i qëndrojë pas çdo rasti ku shkelen të drejtat e studentëve për shkak të fesë, prejardhjes, etnisë apo për shkak lirisë së mendimit që e gëzojnë ata.
Shpresojmë që Prokuroria të sjellë para drejtësisë këtë person, i cili shkeli në mënyrë flagrante kodin penal të RKS (neni 141 (Nxitja e përçarjes dhe mosdurimit), neni 190 (Shkelja e statusit të barabartë të shtetasve dhe banorëve të Republikës së Kosovës) neni 38 [Liria e Besimit, e Ndërgjegjes dhe e Fesë] etj.)
Në këtë link mund ta gjeni dokumentin e dorëzuar në Prokurorinë Themelore në Prishtinë:

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit