17.4 C
Pristina
Monday, June 27, 2022

Ocean Viking po kërkon një port ndihmë per migrantë

Më të lexuarat

Lutjet e SOS Mediterranee për 49 të mitur, një fëmijë 3-muajsh dhe 6 gra shtatzëna

Organizata joqeveritare SOS Mediterranee, anija humanitare e së cilës Ocean Viking ka 296 migrantë të shpëtuar në det, u ka dërguar një thirrje autoriteteve kompetente detare duke kërkuar një port të sigurt ku mund të shkarkohen sepse disa kanë nevojë për ndihmë urgjente mjekësore.

Që nga 19 maji, një anije shpëtimi e marrë me qira nga OJQ-ja SOS Mediterranee në partneritet me Federatën Ndërkombëtare të Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe ka kryer katër operacione shpëtimi në det pranë Libisë dhe Maltës, në të cilat shpëtoi 296 migrantë.

Mes tyre janë 49 të mitur, duke përfshirë një fëmijë tre muajsh dhe gjashtë gra shtatzëna, thuhet në një deklaratë të SOS Mediterranee.

“Ocean Viking dërgoi tetë kërkesa për një port të sigurt për të shpëtuar autoritetet detare kompetente (libiane, malteze dhe italiane), pas dy operacioneve të para të shpëtimit më 19 maj,” tha për AFP një zëdhënëse e Organizatës së Hapur Evropiane të Kërkimit dhe Shpëtimit me qendër në Marsejë.

Pavarësisht këtyre kërkesave, “asnjë zgjidhje nuk është gjetur për 296 gra, burra dhe fëmijë që aktualisht janë në Ocean Viking, i cili është vetëm një strehë e përkohshme,” shtoi OJQ-ja.

Në një video ajo thotë se disa emigrantë kanë gjurmë dhune që kanë pësuar gjatë qëndrimit të tyre në Libi, ndërsa të tjerë janë plagosur gjatë udhëtimit në det ose janë duke vuajtur nga sëmundje kronike, prandaj kanë nevojë për ndihmë mjekësore në tokë.

Çdo vit, dhjetëra mijëra emigrantë nisen nga Libia, të cilët duan të arrijnë Evropën përmes brigjeve italiane, rreth 300 kilometra larg.

Mesdheu i Mesëm është rruga më e rrezikshme e emigrantëve në botë, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM). Agjencia e OKB-së vlerëson se të paktën 1,553 njerëz vdiqën dhe u zhdukën në vitin 2021.

Që nga shkurti i vitit 2016, SOS Mediterranee ka shpëtuar 35,630 gra, burra dhe fëmijë me Aquarius dhe më pas me Ocean Viking. /tesheshi.com

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit