18.5 C
Pristina
E martë, 15 Qershor, 2021

Obama fillon vizitën zyrtare në Indi, si i ftuar nderi për festën e Republikës së këtij shteti

Më të lexuarat

Presidenti amerikan Barack Obama ndodhet në Indi si i ftuari i nderit për festimet e Republikës së Indisë.

 

Ndërkohë që gjatë vizitës së tij ishin paralajmëruar masa të rrepta sigurie, mijëra forca policore dhe ushtrake janë angazhuar për ruajtjen e kreut amerikan gjatë kësaj vizite.

 

Pasi është pritur me ceremoni zyrtare në aeroportin e kryqytetit indian nga Kryeministri i këtij vendi, Narendra Modi dy liderët kaluan në godinën qeveritare Rashtrapati Bhavan.

 

Në takimet e Obamës me Kryeministrin dhe Presidentin e Indisë pritet të diskutohet mbi energjinë nukleare, tekonologjinë ushtarake, luftën ndaj terrorizmit, ndryshimet klimaterike, menaxhimin e kufinjëve, tregtinë si dhe ekonominë.

 

Nga ana tjetër në një deklaratë të bërë ditën e djeshme thuhet se Obama do të shkurtojë vizitën e tij në Indi dhe do të kalojë për një vizitë ngushullimi, me rastin e vdekjes të Mbretit Abdullah bin Abdulaziz në Arabinë Saudite. Për shkak të këtij ndryshimi Obama do të anulojë vizitën e tij në xhaminë Taxh Mahal e cila ishte planifikuar për tu realizuar ditën e tretë të vizitës.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit