4.6 C
Pristina
Tuesday, March 28, 2023

NYT: Ç’kërkoi Zelensky nga SHBA dhe ç’nuk mori?

Më të lexuarat

Presidenti ukrainas mori armë me vlerë gati dy miliardë dollarë, por jo atë që kërkoi…

Vizita triumfuese e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në Uashington përfundoi me premtime për ndihmë të re amerikane me vlerë miliarda dollarë, por jo atë që ai kërkoi – tanke amerikane, avionë luftarakë dhe raketa precize me rreze të gjatë veprimi, shkruan New York Times.

SHBA, pretendon gazeta amerikane, thotë me këmbëngulje se bëhet fjalë për armë që nuk do t’i dërgojë në Ukrainë, e cila po lufton kundër pushtimit rus, por gjatë dhjetë muajve të luftës, kufijtë e mbështetjes amerikane për Kievin u zgjeruan në favor të Ukrainës, që është arsyeja për të cilën Zelensky beson se mund të marrë më shumë nga Uashingtoni.

Zelensky e përfundoi vizitën e tij dhjetë-orëshe në Uashington të mërkurën me armë dhe pajisje me vlerë pothuajse dy miliardë dollarë, si dhe me vullnetin e mirë të Kongresit për të ofruar pothuajse 50 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën vitin e ardhshëm.

Ndërsa Zelensky nuk mori gjithçka në listën e tij të dëshirave, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby tha se SHBA është e vendosur t’i japë Ukrainës atë që i nevojitet, por nuk pranoi të japë detaje.

Strategjia e presionit ndaj aleatëve

“Çdo president apo komandant në të njëjtat rrethana do të donte të merrte sa më shumë dhe sa më shpejt të jetë e mundur. Ne jemi të vendosur të bëjmë pjesën tonë dhe të ndihmojmë”, tha Kirby.

Vizita e Zelensky-t në Uashington, vlerëson NYT, ishte një demonstrim i ri i strategjisë së tij për të ushtruar presion ndaj aleatëve.

Ai kombinoi mirënjohjen e thellë për ndihmën që SHBA ka dërguar, me kërkesat në rritje për më shumë armë, duke e ditur se nuk do të marrë gjithçka që dëshiron, por duke besuar se një kombinim i thirrjeve të vazhdueshme dhe zhvillimeve në fushën e betejës mund ta detyrojë Uashingtonin të ndryshojë qëndrimin dhe furnizimin e tij. Ukraina me sisteme shtesë pa rrezikuar përshkallëzimin më të rrezikshëm të marrëdhënieve me Rusinë.

Zyrtarët ukrainas kanë dërguar thirrje për armë për muaj të tërë dhe Mihajlo Podoljak, këshilltari i Zelensky, së fundmi ka publikuar edhe një “listë dëshirash për Krishtlindje”.

Presidenti amerikan Joe Biden përfundoi njërën – baterinë e sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot, por jo katër të tjerat, të cilat përfshijnë tanke dhe raketa me rreze të gjatë.

Ndërmarrja e rrezikut nga administrata Biden u rrit me përparimin e luftës.

Disa sisteme armatimi, të cilat ishin nën tavolinë në fillim të luftës, si sistemet raketore HIMARS dhe Patriot, ndërkohë janë miratuar ose janë tashmë në fushën e betejës.

Tre kategori armësh që nuk dërgohen

Por disa zyrtarë amerikanë argumentojnë se natyra e luftës ka ndryshuar dhe jo niveli i rrezikut që toleron Shtëpia e Bardhë.

Ukraina kishte një nevojë më të madhe për sistemin HIMARS pasi lufta u kthye në një duel artilerie.

Administrata Biden vendosi të dërgojë baterinë Patriot kur Rusia filloi një sulm të vazhdueshëm ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës me fillimin e dimrit.

SHBA-ja e bëri këtë vetëm kur u bë e sigurt se armët më të sofistikuara mund të bënin vërtet ndryshim në fushën e betejës.

Administrata amerikane pretendon se armët që, sipas standardeve aktuale, nuk mund të dërgohen në Ukrainë ndahen në tre kategori.

Grupi i parë përbëhet nga armë të tilla si raketat me rreze të gjatë ATACMS, me një rreze veprimi prej 190 milje (305 kilometra).

Shtetet e Bashkuara kanë frikë se nëse gjërat shkojnë keq për Ukrainën, Ukraina mund t’i përdorë ato raketa për të sulmuar Rusinë, duke e detyruar ndoshta Vladimir Putinin të zgjerojë luftën.

Tanket Abrams dhe avionët F-16 “në pritje”

Kategoria e dytë përfshin armë të tilla si dronët e armatosur MQ-1C Grey Eagle dhe MQ-9 Reaper, me të cilët Ukraina mund të sulmonte një gamë më të gjerë objektivash.

Zyrtarët e Pentagonit kanë shprehur shqetësimin se Rusia mund t’i arrijë ata dhe të përdorë teknologjinë e tyre të avancuar nëse ata dronë rrëzohen ose rrëzohen.

Në kategorinë e tretë janë tanket e betejës Abrams dhe avionët F-16, disa nga armët më të avancuara në arsenalin amerikan.

Uashingtoni beson se Ukraina tashmë ka mjaft tanke dhe aeroplanë nga vendet e tjera.

Por përveç kësaj, ato kërkojnë mirëmbajtje më komplekse, kryesisht nga kompani të kontraktuara, të cilat mund të mos jenë në gjendje të punojnë në një mjedis të sigurt në Ukrainë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit