13.3 C
Pristina
Sunday, February 25, 2024

Norvegjia ndalon protestën e planifikuar anti-Islamiste afër ambasadës turke nga frika e djegies së së Kuranit

Më të lexuarat

Qeveria norvegjeze ka ndaluar një demonstratë anti-islame që do të zhvillohet të premten jashtë ambasadës turke në Oslo për shkak të shqetësimeve të sigurisë, ka dalë në pah.

Policia norvegjeze, e cila anuloi ngjarjen me këshillën e ministrisë së jashtme norvegjeze, zbuloi se autoritetet ishin të shqetësuara se protestuesit planifikonin të digjnin një kopje të Kuranit, duke imituar një ngjarje që ndodhi në Suedi muajin e kaluar dhe tërboi botën islame.

“Policia thekson se djegia e Kuranit është një deklaratë politike ligjore në Norvegji, por kjo ngjarje nuk mund të vazhdojë për shkak të shqetësimeve të sigurisë”, tha inspektori i policisë në Oslo, Martin Strand për mediat lokale. https://rmx.news/norway/norway-bans-planned-anti-islam-protest-outside-turkish-embassy-over-fears-of-quran-book-burning/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit