15.5 C
Pristina
Friday, May 24, 2024

Një dënim palestinez mbi heshtjen e botës arabe e jo vetëm

Më të lexuarat

Reagim pas sanksionimit amerikan të kolonëve: Hipokrizi!

Xhihadi Palestinez dënoi “heshtjen” e botës arabe dhe komunitetit ndërkombëtar për ato që i përshkroi si mizori të kryera nga forcat izraelite dhe kolonët e paligjshëm në Bregun Perëndimor.

Në një deklaratë, grupi dënoi sulmin e fundit dhe të vazhdueshëm të Izraelit në kampin e refugjatëve Nur Shams në Tulkarem.

Ata gjithashtu kritikuan sulmet e kolonëve ndaj palestinezëve dhe pronës së tyre, të cilat janë bërë më të shpeshta javët e fundit. Ai tha se përpjekjet e vendeve perëndimore për të sanksionuar kolonët nuk do të ndihmojnë ndërkohë që të njëjtat kombe “të mbyllin një sy ndaj ministrave që armatosin dhe inkurajojnë” kolonët për të kryer sulme.

Grupi kritikoi gjithashtu Autoritetin Palestinez të udhëhequr nga Fatah për koordinimin e tyre të sigurisë me Izraelin. Politika e diskutueshme përfshin ndarjen e inteligjencës me Izraelin për çdo rezistencë të armatosur ndaj okupimit dhe ndihmën e Izraelit për të penguar sulmet.

Kjo praktikë, thuhet, “ka dëshmuar se është një fatkeqësi për popullin tonë dhe është e dëmshme për kauzën e tij dhe qëllimet e tij kombëtare”.

Bastisjet izraelite po shkaktojnë “shkatërrimin më të keq në dekada” në Tulkarem

Një bastisje izraelite në një kamp refugjatësh në Bregun Perëndimor të pushtuar shkaktoi disa nga “shkatërrimet më të këqija në dekada“, sipas reporterit të Al Jazeera-s, Zein Basravi.

Banorët atje thonë se ky përshkallëzim konfirmon atë që ata kanë më shumë frikë, se pas Gazës, Bregu Perëndimor i pushtuar është objektivi i radhës i Izraelit. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit