21.3 C
Pristina
Saturday, July 13, 2024

Në Gjakovë festohet Kurban Bajrami

Më të lexuarat

Në Gjakovë festohet Kurban Bajrami

 

Sot në orët e para të mëngjesit xhamitë e qytetit dhe fshatrave të Komunës së Gjakovës hapën dyert për t’i pritur besimtarët në faljen e namazit të sabahut dhe atë të Kurban Bajramit.

Imamët përmes ligjëratës dhe hutbes përçuan te besimtarët mesazhin e kësaj feste madhështore, duke ua përkujtuan edhe njëherë atyre historinë vlerat, qëllimin dhe porositë e kësaj feste të sakrificës, bujarisë, tolerancës dhe unitetit dhe duke apeluar që t’i shfrytëzojnë këto ditë për të ndihmuar njeri tjetrin, të jen më bujar dhe më solidar.

 

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit