15.4 C
Pristina
Sunday, August 14, 2022

Ndërtesa e dytë më e lartë në botë ngrihet në Malajzi

Më të lexuarat

Maja e një rrokaqiell 118-katëshe ka arritur në mbi 2,227 këmbë mbi kryeqytetin e Malajzisë, Kuala Lumpur.

E vendosur për t’u bërë ndërtesa e dytë më e lartë në botë me përfundimin e saj vitin e ardhshëm, Merdeka 118 tani qëndron më lart se Kulla e Shangait e Kinës dhe është e zbehtë vetëm nga Burj Khalifa në Dubai.

Në një ceremoni që shënoi përfundimin e kwsaj ndertese të martën, kryeministri malajzian Ismail Sabri Yaakob e përshkroi projektin si një “kullë ikonë për të ardhmen”.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit