14.5 C
Pristina
Sunday, April 14, 2024

Miratimi: “armatosja amerikane” e tre vendeve arabe

Më të lexuarat

Departamenti Amerikan i Shtetit ka miratuar draftin e fundit të Uashingtonit për shitjet e propozuara të armëve në Lindjen e Mesme, me shitjet e miratuara paraprakisht në Arabinë Saudite, Jordani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, përveç nëse bllokohen nga Kongresi i SHBA.

Shitja vjen në një kohë të tensioneve të rritura me Iranin, kur Emiratet e Bashkuara Arabe kanë përjetuar një seri sulmesh të pretenduara nga huthinjtë, një grup rebel shiit kundër të cilit një koalicion ushtarak i udhëhequr nga Arabia Saudite, anëtar i të cilit janë Emiratet e Bashkuara Arabe, vazhdon të luftojë në Jemen.

Arabia Saudite ka qenë një objektiv i rregullt i sulmeve me raketa dhe dronëve të huthinjve në vitet e fundit.

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se do të vazhdojnë të mbështesin aftësitë mbrojtëse të aleatëve të saj në rajon – veçanërisht Arabisë Saudite dhe Emirateve të Bashkuara Arabe – dhe kanë theksuar shitjet e armëve si një mënyrë për t’i mbështetur ato.

Megjithatë, presidenti Joe Biden njoftoi në shkurt të vitit të kaluar se Shtetet e Bashkuara do të ndalonin mbështetjen e operacioneve sulmuese të koalicionit të udhëhequr nga Arabia Saudite në Jemen dhe të gjitha shitjet “përkatëse” të armëve.

Ligjvënësit që atëherë e kanë dënuar shitjen prej 650 milionë dollarësh të një rakete ajër-ajër në Arabinë Saudite në nëntor si minim i premtimit.

Shitja e fundit e miratuar në Arabinë Saudite përfshin 31 terminale komunikimi dhe navigimi me një kosto prej 23.7 milionë dollarë për të përmirësuar sistemin e raketave mbrojtëse të mbretërisë, sipas Pentagonit.

Ndërsa për Emiratet, Departamenti i Shtetit ka miratuar shitjen pjesëve të këmbimit me vlerë 65 milionë dollarë për raketat e saj tokë-ajër HAËK, sistemin raketor PATRIOT dhe sistemin e mbrojtjes antibalistike THAAD.

“Kjo shitje mbështet aftësinë ekzistuese të Emirateve të Bashkuara Arabe për të penguar dhe mbrojtur kundër kërcënimeve të armikut duke ruajtur gatishmërinë operacionale të sistemeve kritike të mbrojtjes ajrore,” tha Agjencia e Bashkëpunimit për Mbrojtjen dhe Sigurinë e Pentagonit.

“Kjo shitje e propozuar do të mbështesë politikën e jashtme dhe sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara duke ndihmuar në përmirësimin e sigurisë së një partneri të rëndësishëm rajonal,” tha agjencia në fjalë.

Agjencia miratoi gjithashtu kërkesën e Jordanisë për 12 avionë luftarakë F-16C Block 70, radio speciale dhe komponentë municionesh të lidhura me to, duke përfshirë pajisjet e bishtit të raketave të drejtuara.

Kontraktori kryesor i avionit është Lockheed Martin Corp.

A mundet Joe Biden të bllokojë marrëveshjet?

Miratimi i Departamentit të Shtetit nuk tregon se kontratat janë nënshkruar ose se negociatat janë përfunduar.

Kongresi mund të miratojë gjithashtu një ligj për të bllokuar marrëveshjet e propozuara, një proces i vështirë që kërkon një shumicë të thjeshtë në të dyja dhomat.

Presidenti më pas mund të vërë veton ndaj ligjit, i cili do të kërkonte një shumicë prej dy të tretash të të dy dhomave.

Në disa situata, presidentët e SHBA mund të anashkalojnë ligjërisht një auditim të Kongresit.

Në vitin 2019, administrata e ish-presidentit Donald Trump thirri një dispozitë të Aktit të Kontrollit të Eksportit të Armëve të vitit 1976 – i cili i lejon presidentit të anashkalojë Kongresin nëse beson se shitja është e nevojshme për sigurinë kombëtare – për t’i shitur Arabisë Saudite raketa dhe avionë luftarakë prej 8 miliardë dollarësh.

Vendet e Lindjes së Mesme përbënin gati gjysmën e totalit të eksporteve të armëve të SHBA-së midis 2016 dhe 2020, sipas një analize nga Instituti Ndërkombëtar i Kërkimit të Paqes në Stokholm.

Rajoni ishte importuesi total i armëve me rritjen më të shpejtë në atë periudhë.

Gjatë vitit të parë të Bidenit në detyrë, shitjet totale të armëve në SHBA ranë 21 për qind në vitin fiskal 2021 nga viti i kaluar, pasi administrata u largua nga praktikat më agresive të shitjeve të Trump.

Administrata e Biden është gjithashtu në mes të kryerjes së një rishikimi të politikës së saj të transferimit të armëve, për të cilën Biden thuhet se shpreson se do të vendosë më shumë theks te të drejtat e njeriut, një premtim kryesor i fushatës. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit