27.2 C
Pristina
Monday, June 27, 2022

Ministri Bujar Osmani për vizitë në Ukrainë

Më të lexuarat

“Përveç takimit me kolegun tim, Dmitro Kuleba, do të rikthejmë në funksion ambasadën tonë në Ukrainë”, njoftoi Osmani

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, po qëndron për një vizitë pune në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas njoftimit të MPJ-së së Maqedonisë së Veriut, Osmani do të takohet me ministrin e Jashtëm të Ukrainës, Dmitri Kuleba, dhe me zyrtarë të tjerë të lartë ukrainas.

“Ministrat pritet të diskutojnë mbi agresionin ushtarak rus dhe mënyrat se si bashkësia ndërkombëtare, përfshirë Maqedoninë e Veriut, mund të ndihmojë”, thuhet në njoftim.

Në Kiev theksohet se Osmani është pritur nga ambasadori i Maqedonisë së Veriut, Krum Efremov, i cili së fundmi është kthyer në kryeqytetin ukrainas dhe së bashku me anëtarët e tjerë të misionit diplomatik vazhdon të kryejë funksionin e tij.

Ndër të tjera, Osmani ka postuar në rrjetet sociale fotografi nga vizita e tij në Kiev.

“Sapo kam mbërritur në Kiev, ku përveç takimit me kolegun tim, Dmitro Kuleba, do të rikthejmë në funksion ambasadën tonë në Ukrainë. Maqedonia e Veriut qëndron fuqishëm në mbështetje të popullit trim ukrainas”, ka shkruar Osmani në profilin e tij në rrjetet sociale.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit