13.3 C
Pristina
Sunday, February 25, 2024

Me 27 janar 1948, Heroi Myderriz Haki Sermaxhaj vdiq pas torturave dhe plagëve në spitalin e burgut serb

Më të lexuarat

Më 27 janar 1948, vdiq në burgun e Mitrovicës së Sremit, hoxha dhe veprimtari i NDSH-së, myderrizi Haki Sermaxhaj. Ka vdekur pas 9 muaj qëndrimi në spitalin e burgut të Mitrovicës së Sremit. Disa të burgosur shqiptarë me leje të drejtorisë së burgut, e varrosën në varrezat e burgut të Mitrovicës së Sremit. Eshtrat e tij edhe tani prehen në Vojvodinë.

“Unë jam i gatshëm për bashkëpunim me çdo shqiptar, pa dallim feje, vendi, ideje ose bindje politike, unë s’kam gajle që ju jeni komunist… Jam i gatshëm të bashkëpunoj edhe me komunistë, por vetëm për bashkimin e Kosovës me Shqipni, por kurrën e kurrës për bashkimin me Serbi.” ~ myderriz Haki ef. Sermaxhaj, tetor, 1944.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit