12.8 C
Pristina
Saturday, April 20, 2024

Masakra e radhës: ky është Izraeli, të vret me bukë në gojë dhe pabesisht

Më të lexuarat

Mizoria e një shteti që i tregon botës fytyrën e vërtetë se cili është..

Autoritetet shëndetësore në Gaza thanë sot se zjarri izraelit mbi njerëzit që prisnin ndihma humanitare pranë qytetit të Gazës kishte lënë 104 palestinezë të vdekur dhe 280 të plagosur, ndërsa një spital tha se kishte marrë 10 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur.

Al Jazeera Arabic shfaqi pamjet video që tregonin se çfarë ndodhi menjëherë pas zjarrit izraelit. Në vendngjarje ka mbizotëruar paniku, ndërsa në video dëgjohen të shtëna si dhe zërat e personave që ndodheshin në vendngjarje. Megjithatë, Tel Avivi mohon se ka bombarduar vendin.

Sipas Agence France-Presse, numri i të plagosurve është 760. “Numri i masakrës në rrugën al-Rashid (ku po shpërndahej ndihma humanitare në qytetin e Gazës) tani është rritur në 104 të vdekur dhe 760 të plagosur,” thuhet në një deklaratë. Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza, Ashraf al-Kudra, duke rishikuar përpjetë numrin fillestar të spitalit prej të paktën 50 të vdekurve.

Ministria e Shëndetësisë e Hamasit akuzon Izraelin për “masakër” në Gazën veriore. Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Ashraf al-Kudra tha se më shumë se 100 njerëz u vranë ndërsa prisnin shpërndarjen e ndihmave humanitare dhe më shumë se 700 u plagosën.

Incidenti ndodhi në rrethrrotullimin Nabulski në rrugën Rashid, sipas zëdhënësit, i cili paralajmëroi se dhjetëra të plagosur janë dërguar në spitalin e afërt al-Sifa në gjendje të rëndë ose kritike. Mjekët, shtoi ai, nuk ishin në gjendje të përballonin masën dhe ashpërsinë e plagëve.

Sipas agjencisë zyrtare palestineze të lajmeve Wafa, duke cituar burime mjekësore, forcat izraelite hapën zjarr mbi mijëra njerëz nga qyteti i Gazës dhe zona të tjera veriore ndërsa prisnin në rrethrrotullim për të mbërritur kamionët e ndihmës.

Gaza ka ende aftësinë të na trondisë

Kreu i ndihmës humanitare të OKB-së, Martin Griffiths, peshoi gjithashtu mbi këtë çështje, duke reaguar ndaj rrëfimeve kontradiktore të sekuencës së ngjarjeve që çuan në vdekje.

“Edhe pas gati pesë muajsh dhune, Gaza ka ende aftësinë të na tronditë. Jam i tmerruar nga raportimi për vrasjen dhe plagosjen e qindra njerëzve gjatë një dërgese ndihme në perëndim të qytetit të Gazës sot. Kjo vjen pasi numri i të vdekurve në Gaza që nga 7 tetori ka arritur në 30,000. Jeta po shterret nga Gaza me një shpejtësi alarmante,” shkroi ai.

“Ne vajtojmë humbjen e jetëve të pafajshme”

Shtëpia e Bardhë foli për një “incident të rëndë” duke komentuar raportimet për të vdekurit në Gaza.

Ne vajtojmë humbjen e jetëve të pafajshme dhe njohim situatën e rëndë humanitare në Gaza, ku palestinezët e pafajshëm po përpiqen të sigurojnë ushqim për familjet e tyre,” tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, duke shtuar se ajo që ishte bërë nënvizonte rëndësinë e zgjerimit dhe ruajtjen e fluksit të ndihmave humanitare në Gaza, duke përfshirë “një armëpushim të mundshëm të përkohshëm”.

Një zëdhënës i ushtrisë izraelite tha se nuk kishte asnjë informacion për granatimet në atë vend. Ushtria më vonë tha – duke siguruar pamjet video – se dhjetëra njerëz u plagosën ndërsa u shtynë dhe u shkelën ndërsa përpiqeshin të merrnin furnizime humanitare nga kamionët kur mbërritën në Gazën veriore. Gjithashtu, sipas të njëjtit raport, ushtarët kanë qëlluar në ajër dhe në tokë, për të thyer turmën që po lëvizte drejt tyre.

Një burim izraelit tha se trupat izraelite hapën zjarr ndaj “disa njerëzve” në mesin e turmës që kishte rrethuar kamionët e ndihmave në Rripin e Gazës, pasi ata mendonin se ishin nën kërcënim.

Zyra e presidentit palestinez Mahmud Abbas tha se ai “dënon masakrën e neveritshme të kryer nga ushtria okupatore izraelite këtë mëngjes kundër njerëzve që presin kamionë me ndihma humanitare në rrethrrotullimin e Nabulsit”.

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë së Gazës, Ashraf al-Kudra tha se incidenti ndodhi në rrethrrotullimin al-Nabulsi, në perëndim të qytetit të Gazës, në pjesën veriore të enklavës. Ekipet mjekësore nuk janë në gjendje të trajtojnë  masën e e të plagosurve dhe ashpërsinë e gjendjes së tyre pasi dhjetëra të plagosur arrijnë në spitalin al-Sifa, tha ai.

Spitali “Kamal Antoun” i Gazës ka marrë trupat e 10 të vdekurve dhe dhjetëra palestinezëve të plagosur nga qyteti perëndimor i Gazës, tha kreu i spitalit “Hussam Abu Safiyya” me telefon sot për Reuters. “Ne nuk e dimë se sa janë në spitalet e tjera,” shtoi ai.

Hamasi paralajmëroi në një deklaratë se incidenti mund të çojë në kolapsin e bisedimeve që synojnë një marrëveshje armëpushimi dhe lirimin e pengjeve. “Negociatat e kryera nga lidershipi i lëvizjes nuk janë një proces i hapur në kurriz të gjakut të popullit tonë”, tha Hamasi, duke iu referuar vdekjeve të sotme dhe duke vënë në dukje se Izraeli do të ishte përgjegjës për çdo kolaps të bisedimeve. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit