6.9 C
Pristina
Wednesday, September 22, 2021

Maroku reagon ndaj deklaratave të zyrtarit izraelit lidhur me xhaminë Aksa

Më të lexuarat

Rabati ka reaguar menjëherë ndaj deklaratave të këshilltarit ligjor të qeverisë izraelite, i cili e ka konsideruar xhaminë Aksa si një territor i pandarë nga territoret e tjera izraelite.

Meqë Maroku kryeson komisionin e Kudsit (Jeruzalemit) në Organizatën Islame për Bashkëpunim, ka nxjerrë dhe një deklaratë në të cilën e dënon deklaratën e zyrtarit izraelit, duke e konsideruar atë si të papranueshme dhe agresion ndaj xhamisë Aksa.
Sipas ministrisë së jashtme marokene, xhamia Aksa është nga vendet e shenjta për të gjithë myslimanët anembanë botës. Vetë OKB ka nxjerrë disa rezoluta sipas të cilave ndalohet rreptësishtë ndryshimi i statusit të tokës së shenjtë e në veçanti të xhamisë Aksa.
Rabati i ka bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të marrë përgjegjësitë e saj, duke dalë në mbrojtje të vendeve të shenjta islame dhe të krishtera, të cilat po dhunohen nga autoritetet izraelite. Ai ka kërkuar që kësaj toke, ti ruhet statusi dhe identiteti i saj historik, si tokë e bashkëjetesës mes feve qiellore. /ardhmeriaonline/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit