11.6 C
Pristina
Friday, September 29, 2023

Luksemburgu, vendi i parë me transport publik falas dhe i disati me kanabis të legalizuar

Më të lexuarat

Në Luksemburg, pagesat e transportit publik në trena, tramvaje dhe autobusë kanë skaduar, duke e bërë këtë vend të parin në botë që ka transport falas publik, ka njoftuar qeveria e re e koalicionit, e udhëhequr nga kryeministri Xavier Bettel.

Bettel, kreu i Partisë Demokratike, e cila do të formojë një qeveri koalicioni me Partinë Socialiste (majtas) dhe të Gjelbrit, ka premtuar se do të përparojë me çështjet mjedisore në fushatë.

Përveç transportit publik falas, qeveria njoftoi legalizimin e kanabisit dhe futjen e dy festave të reja publike.

Qyteti i Luksemburgut, kryeqyteti i Dukatit të Madh të Luksemburgut, është ndër vendet kryesore në botë për sa i përket bllokimeve të trafikut.

Rreth 110,000 njerëz jetojnë në qytet, me 400,000 të tjerë të mbërritur me transport publik.

Ndërkohë, 200,000 punëtorë kalojnë çdo ditë ‘kufirin’

Studimi zbuloi se drejtuesit e kryeqytetit kaluan 33 orë në ndalesa të trafikut në vitin 2016.

Shteti i Luksemburgut ka një popullsi prej afro 600,000, me 200,000 të tjerë që vijnë çdo ditë për të punuar nga Franca, Belgjika dhe Gjermania.

Qeveria e Luksemburgut ka prezantuar tashmë transportin publik falas për çdo fëmijë dhe person deri në moshën 20 vjeç dhe një transport publik dy orësh për dy euro.

Si një vend prej vetëm 2.590 km2, ai mbulon pothuajse të gjitha udhëtimet.

Studentët e shkollave të mesme tashmë shijojnë transportin publik falas nga shtëpia në shkollë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit