19.1 C
Pristina
Wednesday, May 22, 2024

Kujdes nga bakteret, 8 pjesët e trupit që kurrë s’duhet të prekni

Më të lexuarat

Duart tona janë të mbuluara me mikrobet që mund të përhapen në pjesë më të ndjeshme të trupit tonë dhe, në disa raste, duke prekur zona të caktuara, rrezikojmë transmetimin e viruseve dhe baktereve te njerëzit e tjerë. Një seri e zakoneve të këqija ka gjasa të jenë të dëmshme për shëndetin tonë, por edhe për shëndetin e njerëzve rreth nesh.

Mbani duart larg nga fytyra

Vetëm shikoni përreth, ndoshta në mëngjes në bar, për të parë se sa njerëz janë ulur duke pirë kafe dhe duke lexuar gazetën me fytyrat e tyre në duart e tyre. Por nëse nuk jeni duke larë fytyrën ose duke aplikuar ndonjë krem duart tuaja duhet të qëndrojnë në vend! Kjo është këshilla e mikrobiologut Matthew Lee, intervistuar nga Reader’s Digest. Pra, për të mbajtur fytyrën tuaj të pastër dhe pa puçrra është më mirë të mos prekni fytyrën tuaj.

Mbani duart larg syve

Sytë janë jashtëzakonisht të ndjeshëm: prekja e tyre me duart tuaja ka gjasa të prezantojë mikrobet, por ju rrezikoni të futni aksidentalisht mikro-grimcat e papastërtive që mund të shkaktojnë acarim dhe gërvishtje. Nëse keni nevojë të kontaktoni sytë tuaj është e këshillueshme që të lani duart tërësisht përpara se të veproni kështu. Është gjithashtu mirë t’i rezistosh impulsit për të fshirë sytë, sepse kjo mënyrë e veprimit, në planin afatgjatë, kontribuon në rrudhat e përkeqësuara dhe në qarqet e errëta.

Mbani duart larg nga veshët

Brenda veshëve tanë ka një hapësirë mjaft delikate dhe për këtë arsye është më mirë të shmangni marrjen e duarve tuaja në vesh për të hequr dyllin. Jo vetëm për shkak se është një gjest tepër tërheqës, por jo për të dëmtuar kanalin e veshit i cili është shumë i hollë. Dihet gjithashtu se edhe pemët e pambukut janë të dëmshme dhe nuk duhet të përdoren për pastrimin e veshëve: fakti i dyllit luan një veprim të natyrshëm të lubrifikimit dhe mbrojtjes, por nëse shtyhet gabimisht thellë në vesh ka të ngjarë të mbajë me vete madje edhe viruset dhe bakteret dhe infeksioneve pasuese.

Mbani duart larg nga hunda

Brenda hundës ka baktere të shëndetshme që mbrojnë nga patogjenët, por nëse i vendosim gishtat në hundë është e lehtë të prezantojmë bakteret e këqija që mund të shkaktojnë infeksione. Gjithashtu nëse jeni i ftohtë ose keni sëmundje të frymëmarrjes, fërkimi i hundës tuaj do të përhapë bakteret jashtë, veçanërisht sjellje problematike gjatë sezonit të gripit.

Mbani duart larg nga goja

Goja e një personi mban një mesatare prej 34 deri 72 lloje bakteresh. Shumica janë të padëmshme, disa janë madje të dobishme për shëndetin oral, por shtimi i mikrobeve shtesë nga duart mund të prishë balancën e gojës dhe të rrisë shanset për t’u sëmurë. Pra, është më mirë të mos i vendosni duart në gojë pas prekjes së tastierës së kompjuterit, dorezës së një autobusi ose të derws së tualetit. Për më tepër, nëse jeni të sëmurë, ashtu si hunda juaj, është e lehtë për të transferuar mikrobet e gojës jashtë dhe për njerëzit rreth jush.

Mbani duart larg nga të pasmet

Kjo i pëlqen veçanërisht fëmijëve: duke vendosur duart e tyre tek tw brendshmet dhe duke prekur tw pasmet! Por kontakti me pjeswn anale është një mënyrë për të përhapur edhe mikrobe të rrezikshme si Esherichia coli. Rekomandohet që të lahen duart pas defekimit. Vendosja e duarve në gojën tuaj ose në sytë tuaj, pasi prekni tw pasmet nuk është një ide e mirë, sepse infeksioni është vërdallë.

Mbani duart larg nga kërthiza

A e dini se kërthiza është pjesa më e pisët e trupit? Kërthiza në të vërtetë ka një mbipopullim bakteresh dhe është kryesisht e paarritshme për shkak të formës së saj dhe mund të mbetet e ndotur edhe pas një dushi. Një eksperiment i kohëve të fundit nga Universiteti i Karolinës së Veriut ka identifikuar 1400 lloje të ndryshme të baktereve. Prekja e kërthizës me duar jo të pastra mund të çojë në infeksione.

Mbani duart larg nga thonjtë

Mund të duket e pamundur për të mbajtur thonjtë dhe duart e ndara! Shumë njolla dhe baktere janë të fshehura nën thonjtë e duarve dhe këmbëve. Dhe madje edhe larja e duarve me saktësi nuk mund të jetë e mjaftueshme për t’i eliminuar ato. Gërmimi i tyre duke prerë lëkurën në duart tuaja nuk është një ide e mirë sepse ju rrezikoni përhapjen e baktereve.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit