14.4 C
Pristina
Saturday, May 18, 2024

Kryeministri Kanadez: Sulmuesi i Nice-s nuk përfaqëson Islamin ose myslimanët

Më të lexuarat

Duke komentuar mbi sulmin që ndodhi të enjten në qytetin francez të Nicës, Kryeministri Kanadez Justin Trudeau tha se ata që kryejnë sulme të tilla nuk përfaqësojnë Islamin ose Muslimanët dhe kjo duhet të dihet.
Në një fjalim gjatë një samiti kanadez-evropian përmes internetit, Dan Trudeau dënoi sulmin, i cili vrau 3 persona brenda Kishës Notre Dame në Nisë, duke e përshkruar atë si një “akt të tmerrshëm të terrorizmit”.
“Këto janë veprime kriminale dhe të padrejta kriminale në çdo rast dhe një fyerje për të gjitha vlerat tona,” shtoi ai. “Ata që kryejnë këto sulme janë kriminelë, terroristë dhe vrasës me gjak të ftohtë që nuk përfaqësojnë Islamin.”
Pozicioni i Trudeau ndryshon nga ai i Presidentit Francez Emmanuel Macron dhe autoriteteve të vendit të tij, të cilët insistojnë të përdorin frazën “terrorizëm Islamik” për të përshkruar sulme të tilla.

Korrespondenti i Al-Jazeera tha se autori i sulmit, i cili ishte i armatosur me thikë, ishte një refugjat tunizian i cili arriti në Francë në mënyrë të parregullt në fillim të muajit nga ishulli italian i Lampedusa.
Dhe agjencia e lajmeve Reuters citoi burime të sigurisë franceze dhe tuniziane që thanë se sulmuesi – i cili u arrestua pasi u plagos rëndë – është një 21-vjeçar tunizian, emri i të cilit është Ibrahim El-Ouesawi.
Burimi: Al-Jazeera/Anadolu Agency

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit