12.5 C
Pristina
Thursday, February 29, 2024

Krofne të ëmbla

Më të lexuarat

Nevojiten:

450 ml.qumësht,
20 gr.tharëm buke,
8 lugë sheqer,
3 vezë,
1 lugë ajkë
1 gotë e vogël lëng
1 kg. miell.

Përgatitja:

Në 200 ml. qumësht qesim 20 gr.tharëm buke dhe 1 lugë sheqer, kjo masë lihet të thartohet afro gjysmë ore. Shtohen 3 vezë, 7 lugë sheqer, 1 lugë ajkë, 250 ml.qumësht dhe një gotë e vogël lëng. Tërë kësaj mase i shtojmë 1 kg.miell, gatuajmë brumin dhe e lëmë të qëndrojë 1 orë. Shtrihet një petë e madhe nga e cila nxirrni krofne në forma të ndryshme, të cilat i fërgoni në vaj dhe i sheqerosni me sheqer pluhur.

/pertymoter/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit