30.8 C
Pristina
Thursday, June 30, 2022

Koreja e Veriut lufton koronavirusin me ujë e kripë dhe çaj

Më të lexuarat

Ç’ndodh me situatën pandemike në vendin e izoluar

Koreja e Veriut po lufton me përhapjen e COVID në një popullatë të pavaksinuar dhe pa akses në barna efektive antivirale, ndaj njerëzit këshillohen të provojnë ilaçe alternative si pirja e çajit bimor dhe gargara e ujit të kripur.

Në fillim të vitit 2020, vendi mbylli kufijtë në përpjekje për të izoluar veten nga pandemia, shkruan BBC.

Udhëheqja e Koresë së Veriut ka refuzuar deri më tani ndihmën e jashtme mjekësore.

BBC ndoqi mediat shtetërore, të cilat rekomanduan trajtime të ndryshme tradicionale për të luftuar atë që quhet “ethet”.

Çajra bimorë

Për ata që nuk janë të sëmurë rëndë, gazeta në pushtet Rodong Sinmun rekomandoi ilaçe duke përfshirë çaj xhenxhefili dhe një pije me gjethe shelgu.

Çaji mund të lehtësojë disa nga simptomat e COVID-it, si dhimbja e fytit ose kolla, dhe të ndihmojë në hidratimin kur pacientët humbin më shumë lëngje se normalja.

Por ato nuk janë një kurë për vetë virusin.

Dhe i njëjti lehtësim mund të gjendet nga çdo pije e nxehtë – megjithëse gjethet e xhenxhefilit dhe shelgut mund të kenë disa veti shtesë që reduktojnë inflamacionin dhe dhimbjen.

Gargarë me ujë të kripur

“Një mijë ton kripë” u dërgua në Phenian për të bërë një “zgjidhje antiseptike”, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve.

Disa studime sugjerojnë se gargara dhe shpëlarja e hundës me ujë të kripur mund të ndihmojë në luftimin e viruseve që shkaktojnë ftohjen.

Por ka pak prova që ata po ngadalësojnë përhapjen e COVID.

COVID kryesisht merret duke thithur pika të vogla në ajër përmes hundës dhe gojës, kështu që gargara parandalon vetëm një pikë të hyrjes së virusit.

Dhe sapo virusi të hyjë, ai shumohet dhe përhapet thellë në organe, të cilat nuk mund të arrihen me asnjë sasi të gargarës.

Medikamente kundër dhimbjeve dhe antibiotikë

Televizioni shtetëror i këshilloi pacientët të përdorin ilaçe kundër dhimbjeve si ibuprofen, si dhe amoksicilinë dhe antibiotikë të tjerë.

Ibuprofeni (dhe paracetamoli) mund të ulin temperaturën dhe të lehtësojnë simptoma të tilla si dhimbje koke ose dhimbje të fytit, por ato nuk do ta pastrojnë virusin ose nuk do ta parandalojnë zhvillimin e tij.

Antibiotikët, të destinuar për infeksione bakteriale, jo për viruse, nuk rekomandohen, pasi dhe rrezikojnë zhvillimin e viruseve rezistente.

Një studim i antibiotikut azitromicinë tregoi pak ose aspak ndryshim në simptoma, gjasa për shtrimin në spital ose vdekje.

Ka disa ilaçe të miratuara që parandalojnë që njerëzit me COVID të përfundojnë në spital: ilaçet antivirale (paxlovid, molnupiravir dhe remdesivir) dhe terapitë me antitrupa që imitojnë sistemin tonë imunitar.

Sidoqoftë, ato ndryshojnë në efikasitet.

Sistemi i kujdesit shëndetësor të Koresë së Veriut është vendosur të ofrojë kujdes mjekësor falas nga shërbimet bazë të nivelit të fshatit deri te trajtimi i specializuar në spitalet publike (zakonisht qendrat urbane).

Por ekonomia ka rënë në vitet e fundit për shkak të sanksioneve dhe kushteve ekstreme të motit si thatësirat.

Mbyllja e kufijve të vendit dhe masat e rrepta të izolimit do të kenë gjithashtu pasoja të dëmshme.

Sistemi shëndetësor, i cili është veçanërisht i dobët jashtë Phenianit, mendohet se vuan nga mungesa e stafit, ilaçeve dhe pajisjeve.

Raporti i vitit të kaluar i OKB-së thoshte: “Disa fabrika për prodhimin e barnave, vaksinave dhe pajisjeve mjekësore nuk arrijnë nivelin e praktikës së mirë të OBSH-së dhe nuk plotësojnë kërkesën lokale”.

Por mediat shtetërore thonë se tani po rrisin prodhimin. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit