26.9 C
Pristina
Friday, July 1, 2022

Kanadaja sanksionon edhe një miliarder rus – ai është pronar i gazetave britanike “The Independent” dhe “Evening Standard”

Më të lexuarat

Kanada ka sanksionuar Alexander Lebedev, një ish-agjent i KGB-së, pronar i gazetave britanike “Evening Standard” dhe “The Independent”, dhe financues i “Nova Gazeta”, gazetës kryesore opozitare ruse.

Lebedev është një nga 13 personat e fundit që është përfshirë në listën e të sanksionuarve të shtetit kanadez, duke përfshirë oligarkët të lidhur me regjimin e presidentit rus Vladimir Putin.

Paketa e sanksioneve, e cila mbulon mallra me vlerë 75.7 milionë dollarë, përfshin ndalimin e disa mallrave luksoze nga Rusia, duke përfshirë caviar, diamante dhe vodka.

Kanadaja gjithashtu ndalon produktet që mund të përdoren në prodhimin e armëve në Rusi, raporoton theglobalmail.

Në mesin e të sanksionuarve është edhe Gleb Frank, pronar i një prej kompanive më të mëdha të peshkimit në Rusi, gjithashtu djali i Sergei Frank, ish-ministri i transportit dhe ish-CEO i Sovcomflot, kompania më e madhe ruse e transportit. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit