21.3 C
Pristina
Saturday, July 13, 2024

Kështu hebrenjtë po lënë shtetin e tyre artificial, pushtues e gjenocidal

Më të lexuarat

Më shumë se gjysmë milioni largime nga Izraeli në vetëm gjashtë muaj

Më shumë se gjysmë milioni izraelitë u larguan nga vendi dhe nuk u kthyen gjatë gjashtë muajve të parë të luftës kundër Gazës, raportoi Times of Israel, duke cituar Autoritetin e Popullsisë dhe Emigracionit.

Shifrat e qeverisë tregojnë se numri i izraelitëve që u larguan nga vendi që nga tetori i vitit të kaluar është rreth 550,000 më shumë se ata që u kthyen deri në prill të këtij viti.

Times of Israel thekson se ajo që mund të kishte qenë një arratisje e përkohshme për izraelitët gjatë luftës ose vështirësi teknike në kthim, tani është shndërruar në një prirje të përhershme, d.m.th. në migrim të përhershëm.

Sipas Byrosë Qendrore të Statistikave të Izraelit, popullsia e Izraelit ishte 9.9 milionë në prill, duke përfshirë më shumë se dy milionë palestinezë, 400,000 palestinezë në Jerusalemin Lindor dhe 20,000 sirianë në Lartësitë e Golanit të pushtuara.

Miliona izraelitë kanë shtetësi të dyfishtë pasi ata mund të kenë të paktën një shtetësi tjetër përveç shtetësisë së tyre izraelite.

Izraeli, duke shkelur një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm, është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza si hakmarrje ndaj Hamasit.

Më shumë se 37,500 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe rreth 86,000 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Pas më shumë se tetë muajsh lufte izraelite, pjesë të mëdha të Gazës janë në gërmadha mes bllokadave të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli është akuzuar për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i së cilës e urdhëroi atë të përfundojë menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor të Rafahut, ku më shumë se një milion palestinezë kërkuan strehim nga lufta përpara se të sulmohej më 6 maj.

Izraeli është një shtet i krijuar artificialisht në tokë të rrëmbyer ushtarakisht, me ndihëm e fuqive të huaja, duke çuar drejt një shteti pushtues deri gjenocidal. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit