14.5 C
Pristina
Tuesday, April 16, 2024

Kërkesa e “sikletshme” amerikane për Prishtinën

Më të lexuarat

SHBA: mbrojtëse e Kosovës, por me konçensione ndaj Serbisë

Në veri të Kosovës nata ka kaluar e qetë, ndërsa serbët janë ende në barrikada në shenjë proteste për arrestimin e ish-policit Dejan Pantiç dhe pranisë së njësive speciale të policisë së Kosovës, raporton Tanjug, referuar RTS, duke shtuar se barrikadat serbe po hyjnë në ditën e gjashtë.

Kreu i EULEX-it, Lars Gunnar Wigemark, tha të mërkurën për Tanjug se situata e sigurisë në veri të Kosovës është shumë e rëndë dhe se EULEX-i ka trefishuar forcat e tij, por se nuk është kompetent të marrë kontrollin në vend të policisë së Kosovës dhe se barrikadat duhet të hiqen në mënyrë paqësore.

Escobar rreth ZSO

Përfaqësuesi Special amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se formimi i Unionit të Komunave Serbe (ZSO) nga perspektiva e SHBA-së është ligjërisht i detyrueshëm në kuadër të marrëveshjes së arritur 10 vjet më parë ndërmjet Serbis, Kosovës dhe Bashkimi Evropian, raporton Tanjug duke iu referuar RTS.

“Për ne, është një detyrim, sepse ne e mbështetëm atë proces dhe një parti politike nuk mund të tërhiqet nga në mënyrë të njëanshme, kështu që ne do të kërkojmë mënyra për ta bërë atë ide realitet”, tha Escobar, duke shtuar se afati për këtë është “menjëherë. ”

Zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Escobar, i cili dje pati takime me lidershipin serb dhe një ditë më parë me lidershipin e Kosovës, thotë se “ka progres dhe arsye për optimizëm”.

Jo për “militarizimin e problemit”

“Nuk dua të paragjykoj rezultatin e negociatave, por dua të them një gjë – në kontekstin e kësaj krize, mendoj se mund të shohim jo vetëm fillimin e një zgjidhjeje, por edhe një mundësi për një dialog të ri në një paradigmë të re të kërkimit të zgjidhjeve afatgjata për këtë rajon.”

Escobar theksoi se shqetësimet e njerëzve që ndodhen në barrikada në veri të Kosovës janë “legjitime dhe në disa raste të justifikuara”. Diplomati amerikan ka përsëritur se barrikadat duhet të hiqen në mënyrë paqësore nga ata që i kanë vendosur dhe se është kundër ardhjes së ushtrisë serbe në veri të Kosovës sepse, siç thotë ai, nuk është për “militarizimin e problemit”, por për vazhdimin e dialogut dhe kontakteve diplomatike.

Ai theksoi se SHBA-të janë partner aktiv në gjetjen e zgjidhjeve dhe se integrimi evropian është zgjidhja afatgjatë për të gjithë rajonin. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit