11.6 C
Pristina
Friday, September 29, 2023

Kërcënimet bërthamore, NATO ka një këshillë për Rusinë

Më të lexuarat

Pse ajo që ndodhi në 45-ën me Hiroshimën e Nagasakin s’mund të ndodhë sot?

Dmitry Medvedev, nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, lëshoi ​​një paralajmërim të ri bërthamor për Ukrainën dhe Perëndimin të martën, pasi Rusia filloi të publikonte rezultatet e referendumeve të mbajtura si pjesë e përgatitjeve për aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës.

Paralajmërimi bërthamor i lëshuar nga Medvedev, një aleat i presidentit rus Vladimir Putin, është një nga disa të lëshuara nga Putin dhe bashkëpunëtorët e tij javët e fundit.

Megjithatë, paralajmërimi i Medvedevit ndryshonte nga të mëparshmit në atë që ai parashikoi për herë të parë se NATO nuk do të rrezikonte një luftë bërthamore dhe do të përfshihej drejtpërdrejt në konfliktin në Ukrainë, edhe nëse Moska sulmon Ukrainën me armë bërthamore.

“Besoj se NATO-ja nuk do të ndërhyjë drejtpërdrejt në konflikt edhe në këtë skenar. Demagogët përtej oqeanit dhe në Evropë nuk do të humbasin në një fatkeqësi bërthamore”, ka shkruar ai në një postim në Telegram.

Analistët thonë se paralajmërimet synojnë të pengojnë Ukrainën dhe Perëndimin duke sinjalizuar gatishmërinë për të përdorur armë taktike bërthamore për të mbrojtur territoret e aneksuara, ndërkohë që forcat ruse janë përballur me kundërsulme të forta ukrainase për javë të tëra.

“Do të ndryshojë plotësisht natyrën e konfliktit”

NATO tha të martën se përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia ishte i papranueshëm dhe do të kishte pasoja të rënda, pasi Medvedev lëshoi ​​një tjetër paralajmërim bërthamor për Ukrainën dhe Perëndimin për përdorimin e tyre.

“Çdo përdorim i armëve bërthamore është absolutisht i papranueshëm dhe do të ndryshojë tërësisht natyrën e konfliktit. Rusia duhet të dijë se një luftë bërthamore nuk mund të fitohet dhe nuk duhet të aktivizohet kurrë”, tha Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg.

“Kur shohim këtë lloj retorike bërthamore që del nga Rusia vazhdimisht, nga Presidenti Putin, është diçka që duhet ta marrim shumë seriozisht. Prandaj, ne po dërgojmë një mesazh të qartë se kjo do të ketë pasoja të rënda për Rusinë”, tha Stoltenberg.

Gazeta amerikane Politico citoi zyrtarë të paidentifikuar të kenë thënë se Uashingtoni dhe aleatët e tij po monitorojnë nga afër çdo tregues të një sulmi të mundshëm bërthamor rus në Ukrainë.

Kujtojmë se sulmet bërthamore kanë ndodhur vetëm njëherë në histori, kur SHBA goditi me dy bomba Japoninë duke i hedhur ato në dy qytete, Hiroshima e Nagasaki. Kjo ndodhi pas sulmit shkatërrues japonez në bazën amerikane Pearl Harbour, duke bërë që avionët kamikazë japonezë të rrafshonin të gjithë flotën detare amerikane të atyshme.

Dy bombat e hedhura më pas gjunjëzuan Japoninë e në një version zyrtar i dhanë fund dhe Luftës së Dytë Botërore, e cila vijonte në frontin e Lindjes së Largët, me Japoninë që mbante krahun nazist.

Por ndryshe nga ajo kohë, kur arsenal bërthamor kishte vetëm SHBA, sot të tillë ka dhe Rusia, madje ndër më të mëdhenjtë, si dhe fuqi të tjera botërore. Ndaj s’mund të ketë fitues, siç argumenton NATO, ndryshe nga ç’ndodhi në 1945-ën me dy bombat bërthamore amerikane. Sepse, duhet thënë, ishte ky precedent lufte që nxiti më pas Rusinë gjatë Luftës së Ftohtë që të krijonte dhe armatim bërthamor, që mos kishte fatin e Japonisë.  /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit