19.8 C
Pristina
Tuesday, September 27, 2022

Katër muslimanët e vrarë të New Mexico-s: ç’po ndodh atje?

Më të lexuarat

Misteri i ekzekutimeve të njëpasnjëshme, një komunitet në ankth

Albuquerque është qyteti më i madh në New Mexico, me numrin më të madh të muslimanëve në shtet. Katër prej tyre u vranë në nëntë muajt e fundit. Viktima e fundit u vra mbrëmjen e së premtes, në një pritë. Policia tha të shtunën se viktima e vrasjes së fundit është një musliman nga Azia Jugore që besohet të jetë në mesin e të 20-ave.

Dy burra – Muhammed Afzaal Hussain, 27 vjeç dhe Aftab Hussein, 41 vjeç – u vranë javën e kaluar, të dy nga Pakistani dhe anëtarë të së njëjtës xhami. Rasti i tretë përfshin vrasjen e Mohammad Ahmadi, 62 vjeç, një musliman me origjinë nga Azia Jugore, në nëntor.

Ata ende po përpiqen të përcaktojnë nëse ka ndonjë lidhje dhe autoritetet thanë se nuk mund të thonë ende nëse të shtënat ishin krime të urrejtjes derisa të identifikojnë një të dyshuar dhe të përcaktojnë një motiv.

Presidenti Biden, në solidaritet me muslimanët amerikanë

Presidenti i SHBA Joe Biden shprehu solidaritetin me komunitetin musliman pasi një musliman i katërt u vra në Albuquerque, New Mexico. Biden njoftoi në Twitter se ishte i zemëruar dhe i pikëlluar nga vrasjet.

“Jam i zemëruar dhe i pikëlluar nga vrasjet e tmerrshme të katër muslimanëve në Albuquerque”, shkroi Presidenti Biden në Twitter. “Ndërsa ne presim një hetim të plotë, lutjet e mia janë me familjet e viktimave dhe administrata ime qëndron fort me komunitetin musliman. Këto sulme të mbushura me urrejtje nuk kanë vend në Amerikë.”

Frika mes njerëzve

Vitin e kaluar, Qendra Islame e Albuquerque u përball me një sulm me zjarr nga një grua që policia thotë se ndezi tre zjarre në këndin e lojërave të xhamisë dhe një zjarr në hyrjen kryesore të xhamisë. Askush nuk u lëndua, ndërsa gruaja u arrestua dhe u akuzua për zjarrvënie. Rasti është në vazhdim.

Qytetarët e besimit musliman kanë frikë të dalin në rrugë, madje edhe para shtëpive të tyre për të ujitur lulet.

“Fëmijët e mi nuk më lënë të largohem nga shtëpia,” thotë Muhammad Imtiaz Hussain, vëllai i vogël i të cilit Muhammad Afzaal Hussain u vra shtatë ditë më parë, vetëm disa rrugë më larg.

Policia e Albuquerque dhe FBI po bëjnë thirrje për ndihmën e publikut në gjetjen e vrasësit ose vrasësve – të dielën autoritetet përshkruan një automjet me dyshim, një Volkswagen me katër dyer të errët. Një anëtar që ndoqi Qendrën Islame të New Mexico-s, e njëjta xhami si të katër viktimat, tha se ai mund të mos kthehet më, duke përmendur frikën se mos bëhet “karrem”.

Qendra Islame i udhëzoi afro 2500 anëtarët e saj që të qëndrojnë në shtëpi sa më shumë që të jetë e mundur, të përdorin një “zinxhir miqsh” kur dalin jashtë dhe të përmbahen nga kontaktet e panevojshme me njerëzit.

Komunitete të tjera në qytet u ofrojnë mbështetje myslimanëve, por mes tyre ka një ndjenjë “dëshpërimi dhe dëshpërimi”.

“Shikoj shpinën dhe futem në makinë. Unë vëzhgoj gjithçka rreth meje”, thotë njëri prej tyre. “Ti nuk e di nëse po të ndjekin nga xhamia, nëse po i shikojnë njerëzit që hyjnë dhe dalin nga xhamia dhe i ndjekin diku tjetër”.

Krimet e urrejtjes

Në përgjithësi, krimet e urrejtjes kundër myslimanëve në Shtetet e Bashkuara janë në rënie, numri i krimeve të raportuara të urrejtjes kundër myslimanëve ishte më i ulët në vitin 2020 se në çdo vit që nga sulmet e 11 shtatorit 2001.

Por krimet e urrejtjes mbeten një shqetësim: ato janë rritur më shumë se 20 për qind në 2021 dhe 4.7 për qind të tjera në gjysmën e parë të 2022, thotë Brian Levin, një profesor i shkollës juridike në San Bernadette dhe drejtor i Qendrës për Studimin e Urrejtjes dhe ekstremizmi dhe shton: “qëndrimet themelore anti-muslimane” janë të kudondodhura dhe rishfaqen në kohë krizash ekonomike apo politike.

Duhet thënë se në Shtetet e Bashkuara, shumica e krimeve të urrejtjes, kur bëhet fjalë për anëtarët e një feje të caktuar, kryhen kundër hebrenjve, organizatave hebraike dhe objekteve të kultit. Shumica e krimeve të urrejtjes kryhen mbi baza racore dhe përbëjnë 62 për qind – sipas të dhënave të FBI-së. Krimet për shkak të përkatësisë fetare përbëjnë 13.3 për qind të numrit të përgjithshëm të krimeve të urrejtjes. Vetëm në New York, në vitin 2021, u regjistrua një rritje prej 207 për qind e numrit të krimeve të kryera ndaj hebrenjve, pra ndaj ndërtesave fetare hebreje. Numri i sulmeve ndaj anëtarëve të komunitetit aziatik gjithashtu është rritur ndjeshëm që nga fillimi i pandemisë, sepse COVID-19 e kishte origjinën në Kinë.

Ndjenjat anti-muslimane u intensifikuan gjatë ciklit zgjedhor të vitit 2016, kur krimet islamofobike të urrejtjes u rritën përsëri. Kur Donald Trump ishte president, islamofobia mori hov dhe ai, si president amerikan, i thërriste shpesh amerikanët në islamofobinë me deklaratat e tij nxitëse.

Ndërtimi i komunitetit dhe lufta kundër diskriminimit

Pavarësisht përpjekjeve të disa organizatave të krahut të djathtë për të “mbytur” thjesht popullsinë muslimane, muslimanët kanë vazhduar të rriten dhe të përparojnë në SHBA. Ata kanë fituan dalëngadalë përfaqësim në qeveri, në televizionin amerikan dhe një prani në sferën publike në të gjithë vendin. Nëse shikoni zonën e Detroitit dhe kontributet që imigrantët nga bota muslimane japin për shoqërinë dhe ekonominë, shihni se ata janë themeli dhe shtylla kurrizore e shumë projekteve të biznesit lokal.

Në vitin 2007, u zgjodh anëtari i parë musliman i Kongresit, Përfaqësuesi Keith Ellison, një demokrat nga Minesota. Në vitin 2018, votuesit zgjodhën gratë e para muslimane në Kongres: përfaqësueset demokrate Ilhan Omar dhe Rashida Tlaib.

Popullsia muslimane në SHBA vazhdon të rritet, duke arritur në 3.85 milionë njerëz në vitin 2020, sipas Qendrës Kërkimore Pew, dhe numri i xhamive në Amerikë është rritur gjatë 20 viteve të fundit.

Partneriteti i Studimeve Bashkëpunuese të Kongresit konstatoi 1,209 xhami në SHBA në vitin 2000 – dhe ky numër u dyfishua më shumë në vitin 2020, kur studiuesit zbuluan se kishte të paktën 2,769 xhami.

Në botën perëndimore, Islami shpesh shihet në një këndvështrim negativ dhe edukimi është hapi i parë dhe më i rëndësishëm për çlirimin e besimit dhe besimtarëve nga kjo stigmë. Shenjat islame, dyqanet me mallra hallall, qendrat, shkollat… janë gjithnjë e më të dukshme në Amerikë, gjë që është mirë, sepse nëse nuk ka shenja të dukshme të pranisë së dikujt në shoqëri, atëherë krijohen teori të ndryshme konspirative sipas një grupi të caktuar qytetarësh.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit