28.9 C
Pristina
Thursday, September 21, 2023

Kapiteni Jack Sparrow (musliman) të cilit filmat e Hollivudit ia shtrëmberuan karakterin e tij!

Më të lexuarat

Gjithmonë kemi dëgjuar për kapitenin Jack Sparrow, atë piratin e famshëm që na bëri përshtypje me historitë dhe aventurat e tij në det, përmes serialit të famshëm të filmave Piratët e Karaibeve prodhuar nga Hollivudi, por a kemi menduar ndonjëherë për identitetin e kësaj figure historike?! Dhe cilat ishin arritjet e tij që çuan në Hollywood të prodhonte një seri të frymëzuar nga karakteri i tij?! Ja si është historia..

▪️Ai është Jack Ward, dhe ai quhej Jack Birdy, ose Jack Sparrow, për shkak të fiksimit të tij intensiv me zogjtë, por pas shpalljes së Islamit ai e quajti veten Yusef Reis, dhe ai lindi në Angli në vitin 1553 në një familje të thjeshtë dhe punoi për peshkim në mëngjes, dhe së shpejti ai e bëri pirateri, ai u bë një nga piratët më të rrezikshëm dhe më të fuqishëm pas suksesit të tij në mposhtjen e bardhezinjëve spanjollë, me leje nga Mbretëresha Elizabeth Mbretëresha e Parë

▪️Pasi mbreti James I mori fronin e Anglisë, ai urdhëroi përfundimin e luftës me spanjollët, gjë që rezultoi në dëmtimin e shumë piratëve anglezë dhe, në krye të tyre, Jack Ward, për shkak të ndalimit të burimit të jetesës, shumica e tyre në britanikët Marina Mbretërore veproi nën urdhrin e mbretit, gjë që ishte diçka që Jack Ward dhe shumicës së marinarëve nuk i pëlqente kurrë.

▪️Vetëm dy javë më vonë, kapiteni Jack dhe 30 shokë të tij vodhën një nga anijet e flotës angleze dhe u zgjodh si udhëheqës i piratëve nga shokët e tij dhe më pas lundruan drejt Mesdheut për të përfunduar karrierën e tyre të piraterisë kundër anijeve specifike spanjolle dhe portugeze.

▪️Kapiteni Jack më pas drejtoi Tunizinë e cila ishte nën sundimin osman dhe ra dakord me sundimtarin e saj Osman për ta bërë atë një bazë për operacionet e tij kundër Spanjës kundër ndarjes së pesë plaçkitjeve dhe pasurisë në favor të Tunizisë, dhe atje Jack shpalli Islamin e tij me ekuipazhin e tij dhe ndryshoi emrin e tij për Youssef Rees.

▪️Youssef Reiss (Kapiten Jack) vazhdoi fushatat e tij kundër legjendave evropiane, në krye të spanjollëve dhe portugezëve, derisa emri i tij u bë burim shqetësimi dhe terrori për të gjitha pjesët e Evropës, pasi shumë shkrimtarë evropianë e quajtën muxhahid detar rebel nga krishterimi përqafoi fenë arabe, dhe luajti një rol i rëndësishëm dhe jetik në bartjen e mijëra myslimanëve dhe hebrenjve që ikin nga brutaliteti i Spanjës pasi Andaluzia ra në siguri.

▪️Youssef Rais u martua me një grua italiane e cila gjithashtu kishte përqafuar Islamin, quhet Yasmina Sicili, ndërsa ai vazhdoi t’i dërgonte para ish-gruas së tij angleze dhe jetoi pjesën tjetër të jetës në pallatin e tij në Tunizi derisa vdiq në moshën pothuajse 70 vjeçare në 1622.

📎 Burimet :

1-Luftërat e Piratëve – Peter Earle.

2-Piratët barbary: Jeta dhe krimet e John Ward – Greg Bak.

/#përkthim

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit