20.1 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024

Kameramani që humbi katër fëmijë në Gaza: “U vranë në gjumë!”

Më të lexuarat

Dëshmi nga masakra më e fundit e Izraelit, ajo e së shtunës mbrëma

Kameramani i Agjencisë Anadolu, Mohamad Alaloul, i cili humbi katër fëmijë dhe tre anëtarë të familjes në sulmin ajror izraelit mbrëmë në Gaza, tha se forcat izraelite po bombardojnë të gjitha vendet, përfshirë vendbanimet dhe kampin Al-Maghazi, ku shtëpia e tij u shkatërrua plotësisht.

Në të njëjtin sulm, u plagosën prindërit, gruaja dhe një fëmijë tjetër i Alaloul, i cil punon si gazetar i pavarur për Anadolu. Gruaja e tij u plagos rëndë dhe u transferua në terapi intensive.

Të paktën 51 persona u vranë në një sulm ajror izraelit në kampin e refugjatëve Al-Maghazi dhe dhjetëra njerëz u plagosën. Shumica e viktimave janë gra dhe fëmijë.

Kameraman Alaloul, me të mbërritur në vendin e rrënojave të shtëpisë së tij, tha se ai ishte në punë në Khan Yunis dhe se pasi mësoi për sulmin në kampin Al-Maghazi, ai kishte një parandjenjë se shtëpia e tij ishte goditur.

“Një ditë më parë isha me familjen time, me fëmijët e mi. Ata më thanë të lija punën time dhe të kaloja më shumë kohë me ta. Madje njëri më tha ta çoja në punë që të ishim bashkë”, tha Alaloul.

Ai tha se shtëpia e tij është shkatërruar plotësisht dhe se në të kanë humbur jetën fëmijët, vëllezërit dhe motrat e tij dhe se më shumë nga të afërmit dhe fqinjët e tij janë bllokuar nën rrënoja.

“Siç e shohin të gjithë, ky është një vendbanim ku jetojnë vetëm civilë, nuk ka elementë ushtarakë në këto shtëpi. Ky ishte një kamp refugjatësh, fëmijët u vranë ndërsa flinin, fëmijët e mi. Izraeli po bombardon gjithçka, gjithçka në rregull”, tha ai. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit