17.7 C
Pristina
Thursday, May 30, 2024

Jericho-ja palestineze, në Listën e Trashëgimisë Botërore

Më të lexuarat

Vendimi në Riad për një nga qytetet më të vjetra në botë

Në konferencën e Kombeve të Bashkuara u votua që qyteti antik i Jericho-s në Bregun Perëndimor të pushtuar të përfshihet në listën e trashëgimisë botërore.

Jericho është një nga qytetet më të vjetra të banuara vazhdimisht në tokë dhe është pjesë e Bregut Perëndimor të pushtuar nga Izraeli, i administruar nga Autoriteti Palestinez i njohur ndërkombëtarisht, raporton.

Vendimi u mor në një seancë të Komitetit të Trashëgimisë Botërore të OKB-së në Riad, kryeqyteti i Arabisë Saudite, nën kujdesin e Organizatës së OKB-së për Arsim, Shkencë dhe Kulturë, UNESCO.

Izraeli u tërhoq nga organizata në vitin 2019, duke e akuzuar atë për paragjykim dhe pakësim të lidhjeve të shtetit hebre me Tokën e Shenjtë.

Ai gjithashtu kundërshtoi anëtarësimin e Palestinës si shtet anëtar i asaj organizate të OKB-së, por ende është nënshkrues i Konventës për Trashëgiminë Botërore dhe dërgoi një delegacion në seancën në Riad.

Destinacioni kryesor turistik

Izraeli pushtoi Bregun Perëndimor, së bashku me Rripin e Gazës dhe Jerusalemin Lindor, në luftën e vitit 1967.

Palestinezët aspirojnë të krijojnë një shtet të pavarur në këto territore.

Udhëheqësit izraelitë e konsiderojnë Bregun Perëndimor qendrën biblike dhe kulturore të popullit hebre.

Nuk ka pasur bisedime paqeje për më shumë se një dekadë, dhe Izraeli tani udhëhiqet nga një nga qeveritë më nacionaliste dhe fetare në histori, kështu që çdo lëvizje drejt shtetësisë palestineze është pothuajse e paimagjinueshme.

Qyteti modern i Jericho-s është një destinacion kryesor turistik në territoret palestineze, për shkak të vendeve të tij historike dhe afërsisë me Detin e Vdekur.

Në vitin 2021, Autoriteti Palestinez njoftoi restaurimin e një prej mozaikëve më të mëdhenj në Lindjen e Mesme në Pallatin Jericho të shekullit të 8-të. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit