14.5 C
Pristina
Saturday, April 13, 2024

Izraeli ka hedhur 40 mijë tonë eksploziv në Rripin e Gazës që nga 7 tetori

Më të lexuarat

“Forcat pushtuese izraelite hodhën 40 mijë tonë eksploziv në Rripin e Gazës (që nga 7 tetori) ndërsa krimet e forcave pushtuese u kryen larg kamerave”, tha kreu i Zyrës për media në Gaza, Marouf

Zyra për media në Gaza tha të dielën se ushtria izraelite hodhi 40 mijë tonë eksploziv në Rripin e Gazës që nga 7 tetori, me qëllim të dukshëm për ta bërë enklavën të pabanueshme, transmeton Anadolu.

Kreu i zyrës për media, Salama Marouf publikoi ​​një deklaratë në Telegram në ditën e tretë të pauzës humanitare midis Izraelit dhe Hamasit, e cila hyri në fuqi të premten në mëngjes.

“Forcat pushtuese izraelite hodhën 40 mijë tonë eksploziv në Rripin e Gazës (që nga 7 tetori) ndërsa krimet e forcave pushtuese u kryen larg kamerave”, tha Marouf.

Ai tha se “bombat e përdorura kohët e fundit nga forcat pushtuese nuk ishin përdorur kurrë më parë dhe qindra dëshmorë u varrosën në vendet ku u vranë”.

“Shkatërrimi i shkaktuar nga okupimi pasqyron synimin e tij për ta bërë Gazën të pabanueshme”, theksoi Marouf.

Ai iu referua pauzës humanitare, duke vënë në dukje se “ditët e pauzës treguan përmasat e masakrës, e cila rezultoi në shkatërrim të konsiderueshëm të infrastrukturës”.

“Një e treta e popullsisë në Rripin e Gazës nuk ka marrë ende furnizime bazë dhe mungesa e të gjitha institucioneve ndërkombëtare është e dukshme”, tha Marouf, duke i bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar të veprojë.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit