0.9 C
Pristina
Friday, December 8, 2023

IRONIA/ Si ka rënë caktimi i kryeministrit të ri izraelit në dorë të arabëve

Më të lexuarat

Rezultatet e zgjedhjeve izraelite të martën përsëri nuk sollën një fitues të qartë dhe kryeministri mund të vendoset nga Lista e Bashkuar Arabe (UAL), e njohur gjithashtu me emrin hebraik Ra’am.
Këta janë zgjedhjet e katërta në dy vjet në Izrael, dhe përsëri “aktorët” kryesorë janë blloku rreth Likud konservator të kryeministrit Benjamin Netanyahu dhe koalicionit të partive qëllimi i të cilave është të rrëzojnë kryeministrin e vjetër Netanyahu.
Pasi të numërohen votat, as Netanyahu dhe aleatët e tij dhe as blloku i opozitës nuk do të kenë një shumicë prej 61 vendesh në parlament.
Nëse njëra nga palët nuk vendos të ndryshojë anën, kjo do të nënkuptojë se të dy do të kishin nevojë për mbështetjen e Mansour Abbas, udhëheqësit të UAL, në mënyrë që të formojnë një qeveri dhe të shmangin zgjedhjet e pesta në dy vjet.
Shumica kërkon 61 deputetë, duke lënë shtatë të tjerë nga Yamina, një koalicion i partive ultra-ortodokse hebreje dhe pesë nga Raam.
Yamina sigurisht që është më e prirur për në bllokun e Netanyahut kështu që formimi i një qeverie varet nga partia arabe Ra’am.
Yamina sigurisht që është më e prirur për në bllokun e Netanyahut kështu që formimi i një qeverie varet nga partia arabe Ra’am.

Aktualisht, vëmendja më e madhe në skenën politike izraelite është shkaktuar nga Mansour Abbas dhe partia e tij Ra’am. Sipas analistëve, Abbas do të jetë faktori kryesor në formimin përfundimtar të qeverisë.

Arabët përbëjnë 20 përqind të popullsisë së Izraelit prej 9.3 milion. Ata kanë shtetësi, flasin hebraisht dhe janë të përfaqësuar mirë në shëndetësi dhe arsim. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit