14.2 C
Pristina
Sunday, September 19, 2021

India po ndërton urën më të lartë hekurudhore në botë

Më të lexuarat

Deri në vitin 2015 në shtetin verior indian Jammu dhe Kashmir do të përfundojë ndërtimi i urës hekurudhore më të lartë në botë. Ajo do të ndërtohet mbi lumin Chenab në një lartësi prej 359 metra, shkruan gazeta “The Times of India”.

Për ndërtimin e urës me gjatësi prej 1.3 km do të nevojiten 25 mijë tonë metrikë çelik. Kostoja e ndërtimit do të tejkalojë shumën 5.1 miliardë rupi indian (100.000.000 $)./koha/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit