31.4 C
Pristina
Wednesday, June 19, 2024

Imami që flet për “skizofreni globale”

Më të lexuarat

Teposhta morale e Perëndimit nga ajo që po ndodh në Gaza

Bota po vuan nga ‘skizofrenia’, tha dje imami i universitetit prestigjoz Al-Azhar në Kajro, Ahmed Al-Tayeb, duke shtuar se ndërsa vendet perëndimore po ofrojnë ndihmë për palestinezët në Gaza, njëherësh i japin Izraelit armë që i përdor për të sulmuar dhe vrarë civilë.

“Bota është prekur nga ajo që mund të quhet fenomeni i ‘skizofrenisë globale’”, tha Al-Tayeb. “Ky fenomen u shfaq qartë pas agresionit izraelit në Rripin e Gazës. Ne shohim disa vende që njoftojnë se nga njëra anë po ofrojnë ndihmë humanitare për Gazën, ndërsa nga ana tjetër po sigurojnë armë dhe pajisje për entitetin sionist për të vazhduar praktikën e tij të vrasjeve dhe terrorizmit”, tha Al-Tayeb.

“Vendimmarrësit globalë,” vazhdoi ai, “duhet të tregojnë mençuri dhe arsye dhe të dëgjojnë vullnetin e kombeve që refuzojnë krimet terroriste të kryera nga sionistët në Gaza”.

Ai theksoi se “nëse nuk i frenojmë sa më shpejt dhe nuk i dëgjojmë me mençuri dhe racionalitet, do të jetë e vështirë të parashikohet rezultati i demonstratave që po shohim sot në shumicën e kryeqyteteve evropiane dhe amerikane. Perëndimit dhe Amerikës i kërkohet të nxjerrin mësimin dhe të jenë të sigurt se politika e përjashtimit, monopolit, mbështetjes së pushtimit dhe injorimit do t’u kushtojë shtrenjtë”. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit