Gjermania i kërkon Rusisë të mos e përkrahë Damaskun

0
45

Gjermania i ka bëri thirrje sot Rusisë që të ndalë mbështetjen e saj për Damask.

Këto komente janë bërë të premten nga zyrtarët gjerman, pak para vizitës që presidentit rus Vladimir Putin pritet t’ja bëjë Berlinit dhe Parisit.
“Sipas mendimit tonë Rusia duhet të dij se ne nuk jemi duke punuar kundër interesave strategjike ruse, por ne duam të ndalet dhuna në Siri”, ka thënë Mministri i Jashtëm gjerman Guido Vestervelle.
Kombet e Bashkuara dhe Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar se Siria është në prag të rrëshqitjes në luftë civile, pas masakrës së javës së kaluar në fshatin Houla.
Kreu i OKB-së, Ban Ki-mun, i ka bërë thirrje presidentit sirian, Bashar al-Asad, që të bëjë më shumë për të zbatuar planin për paqe të të dërguarit ndërkombëtar, Kofi Anan./BS/kohaislame