Fule: Marrëveshja të implementohet

0
51

Komisionari për zgjerim, Stefan Fule, tha se marrëveshja Serbi-Kosovë ka dërguar mesazh të fuqishëm për qëndrimin evropian të Serbisë dhe se Komisioni Evropian nuk do të përzihet në vendimin eventual të autoriteteve serbe për mbajtjen e referendumit lidhur me këtë çështje.

Më tutje, Fule, pas takimit në Beograd me presidentin e Serbisë, Tomislav Nikolic, theksoi se çfarëdo që të jetë vendimi, ai nuk duhet ta shtyjë procesin, “por të siguroj implementimin e marrëveshjes”, transmeton REL.

Nikolic tha se Serbia e pret e qetë vendimin e Bashkimit Evropian në muajin qershor dhe theksoi se autoritetet në Serbi kanë bërë çdo gjë të mundshme për fitimin e datës për fillimin e negociatave për pranim në BE.kohaislame