25.1 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024

Francë: në garë për president me Islamin në shënjestër

Më të lexuarat

Eric Zemmour, nga e djathta esktreme, synon në Elysse-në në garë me Lë Pen

Komentatori i ekstremit të djathtë Eric Zemmour tha të martën se ai do të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të 2022 në Francë, duke riafirmuar ambiciet e tij politike pasi dominoi titujt për javë të tëra me komente provokuese për emigracionin.

Zemmour, një ish-gazetar i dënuar për nxitje urrejtjeje, po bëhet kandidati kryesor për të sfiduar Marine Le Pen, udhëheqësen e Asamblesë Kombëtare më të vendosur të ekstremit të djathtë, për një vend në raundin e dytë kundër presidentit Emmanuel Macron, raporton Reuters.

“Kam qenë prej kohësh i kënaqur me rolin e gazetarëve… por nuk besoj më se politikanët do të kenë guximin për të shpëtuar vendin nga fati tragjik që e pret”, tha Zemmour në një video të postuar në mediat sociale.

“Kjo është arsyeja pse vendosa të kandidoj në zgjedhjet presidenciale”, shtoi ai.

Kritika e tij e ashpër ndaj Islamit dhe imigracionit e bëri atë një figurë polarizuese, duke tërhequr mbështetjen e elektoratit të Le Pen dhe të djathtës kryesore konservatore, por gjithashtu e largoi atë nga të tjerët në Francë.

Pas një rritjeje meteorike të sondazheve në javët e fundit, me disa sondazhe që parashikojnë se do të hyjë në raundin e dytë të zgjedhjeve, popullariteti i tij po bie.

Në këtë fazë, shumica e sondazheve parashikojnë se Macron dhe Le Pen do të jenë në raundin e dytë në prill të vitit të ardhshëm.

Por Zemmour ka udhëhequr mbi Le Pen për disa kohë në javët e fundit, dhe gara për vendin e dytë është ende e pasigurt dhe ka shumë kohë për të ndryshuar përsëri deri në prill.

Sondazhet e opinionit tregojnë gjithashtu se ai tronditi disa votues me komente provokuese – nga mosdhënia e emrave të fëmijëve që tingëllojnë të huaj deri tek pretendimi se qeveria franceze, e cila bashkëpunoi me nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore, mbronte hebrenjtë. Dhe ai humbi mbështetjen e disa mbështetësve të shquar, shkruajnë mediat franceze. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit